1. Anasayfa
  2. otomobil markaları
  3. Toyota Nasıl Kuruldu? Logosu Ne Anlama Geliyor? Kiichiro Toyoda Kimdir?

Toyota Nasıl Kuruldu? Logosu Ne Anlama Geliyor? Kiichiro Toyoda Kimdir?

Toyota Motor Corporation 1933 yılında, Toyoda Automatic Loom şirketi kurucusunun mühendis oğlu Kichiro Toyoda tarafından bu şirkete bağlı açtığı otomobil bölümünde kuruldu.

Abone Ol google-news

Volvo Nasıl Kuruldu? Logosu Ne Anlama Geliyor?

Toyota Nasıl Kuruldu? Logosu Ne Anlama Geliyor? Kiichiro Toyoda Kimdir?

Toyota Logosunun Anlamı ve Kuruluşu Toyota Motor Corporation Ltd. 28 Ağustos 1937 yılında Kiichiro Toyoda tarafından kurulmuştur. Kiichiro Toyoda ABD ve Avrupa’da görmüş olduğu seri üretim yöntemleriyle araç üretmenin peşine düşerek Toyota’ya güçlü ticari bir temel sağladı. Toyota’nın başarıları günümüzde en büyük otomobil üreticileri arasına girmeyi başararak dünyaya adını duyurdu.

Toyota Nasıl Kuruldu

Toyota Adı Nereden Geliyor

Toyota kelimesi ailenin soy ismi olan Toyoda’dan gelmekte. Toyoda’nın Japoncadaki anlamı ise “bereketli pirinç tarlası” anlamına geliyor.

Toyota Logosunun Anlamı

Toyota logosu 3 elipsten oluşuyor. Bu elipslerden birincisi Toyota’nın sahibini, ikinci elips Toyota’yı, üçüncü elips Toyota teknolojisini ve yeniliğini simgeliyor.

Toyota’nın en çok satan modeli 1966 yılından günümüze kadar 42 milyon satış adedine ulaşarak dünyanın en çok satan modelleri arasına girmiştir.

Kiichiro Toyoda Kimdir?

Toyota Markası Tarihi Kiichiro Toyoda Kimdir?

Babası dokuma işi yapan Kiichiro Toyoda 1894 yılında Yamaguçi şehrinde doğdu. Her zaman kendi işletmesini kurmanın hayalini kuran Kiichiro Toyoda, lise öğrenimini bitirip. Tokyo Üniversitesinde mühendislik eğitimi aldı. Babasının işçi olması nedeniyle gece gündüz çalışmasına çok üzülüyordu. Kiichiro Toyoda üniversitede gemi inşası eğitimi almasına rağmen hayalinde otomobil üretmek vardı.

Toyoda çok çalıştı ve para biriktirdi. Bu biriktirdiği para ile ABD ve Avrupa ülkelerine gitti. Gittiği ülkelerde yeni bilgiler öğrenen Toyoda ülkesine döndüğünde ise kendi otomobilini üretmek istiyordu. Ancak o yıllarda General Motors ve Ford gibi otomobil markaları Japonya’da otomobil piyasasını ele geçirmişti. Toyoda, Japonya’nın ülkesinin çuvalla para harcamasına üzülerek kendi aracını üretmek istiyordu. Ancak o dönemlerde Japonya’da araba üretecek ne fabrika vardı. Ne de araba üretecek bir ekipman. Toyoda borç bularak yurtdışından makineler sipariş etti. Ancak sipariş ettiği makineler gümrüğe takıldı ve altı ay gümrükten makineleri teslim alamadı.

Zor durumdaki Toyoda, yaptığı işin ülkesine büyük katkılar sağlayacağı için projesini Japonya’nın önde gelenlerine sundu. Japonya devleti böyle bir projeyi hemen kabul ettiler. O dönemlerde otomobil markalarının daha çok kendi ülkelerinde etkin hale gelmek amacıyla çalışmalara başlaması Toyoda için bir fırsat haline geldi. Toyoda hemen işe başladı. 30 yaşında başladığı otomobil yapma girişiminde motor ve motosiklet üreten Toyoda, 40 yaşına geldiğinde ürettiği aerodinamik otomobil sadece üç taneydi.


Lamborghini Nasıl Kuruldu? Lamborghini’nin Kuruluş Hikayesi


Sonraki dönemlerde Kiichiro Toyoda, Toyota Motor Company adındaki kendi fabrikasını kurdu. Kiichiro Toyoda’nın ürettiği arabaların kaliteli olması nedeniyle ABD arabaları Japonya sınırlarına giremedi.

İkinci Dünya Savaşının olması Toyoda’yı da etkiledi ve fabrikada araç üretimi durma noktasına geldi. Japonya’nın silah üretimine ağırlık vermeye başladı. Toyoda ise ülkesine katkı sağlamak amacıyla savaş yıllarında, savaşlarda kullanılan araçlar üretmeye başladı. Savaşın bitmesiyle Toyoda tekrar otomobil üretimi ve kamyon üretimi yapmaya devam etti. Savaştan sonra ekonomik krizle karşı karşıya kalan Toyoda işçi çıkarmaya başladı. İşçilerden maaşlarında düşüş yapmak istedi ancak işçiler kabul etmedi.

Hem savaş hem de ekonomik kriz Toyoda’yı batma noktasına getirdi. ABD-Kore savaşının çıkması nedeniyle ABD Toyoda’ya peşin ücret ödeyerek araba talebinde bulundu. Bu gelişme Toyoda’yı batmaktan kurtararak yurtdışına araç ihracat etmeye başladı. Kiichiro Toyoda 65 yaşında kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yumdu. 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.