1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Toyota Türkiye CEO’sundan ÖTV Açıklaması

Toyota Türkiye CEO’sundan ÖTV Açıklaması

Sıfır araç fiyatlarındaki pahalılık, otomotivcilerin ana gündemlerinden birini oluşturuyor. Ağır vergi yükü altında ezilen otomotiv sektörü, döviz kurlarındaki artışın da etkisiyle araç fiyatlarının artmasından rahatsız. En son 2017 yılında 1 milyon adetlik iç pazar hacmine ulaşan sektör, 4 yıldır bu seviyenin gerisinde kalıyor. Elektrifikasyon dönüşümünün hızla yaşandığı otomotivde, sektör temsilcileri hem bu dönüşümün gerisinde kalmamak hem de satışları artırmak için vergi indirimi yapılması gerektiğinin önemine işaret ediyorlar.

Abone Ol google-news

Nisan Ayında Trafiğe Kaydı Yapılan Araç Sayısı Açıklandı

Toyota Türkiye CEO’sundan ÖTV Açıklaması

Toyota Türkiye CEO'sundan ÖTV Açıklaması

Toyota Türkiye CEO’sundan ÖTV açıklaması: “Vergi indirimi elbette istiyoruz ama olacağına inanmıyoruz. Yeter ki, üzerine artış da olmasın.” Yüksek vergiler ve döviz kurları nedeniyle katlanarak artan araç fiyatlarının gerilemesini vatandaşlar kadar otomotiv sektörü de istiyor. Herhangi bir vergi indirimi görünmüyor.


Oto Yedek Parçalarına Yüzde 50 Zam Geliyor


Sektörün volatiliteden oldukça fazla etkilendiğini söyleyen Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, bu nedenle bir ay sonra araç fiyatlarının ne olacağını tahmin edemediklerini belirtti. Vergi konusunun otomotiv sektöründeki etkilerinin ciddi boyutta olduğunu vurgulayan Bozkurt, ÖTV indirimi istediklerini ancak bunun ufukta pek görünmediğini söyledi. Bozkurt, “Vergi indirimi elbette istiyoruz ama olacağına inanmıyoruz. Yeter ki, üzerine artış da olmasın” dedi.


Araç Sahiplerine ‘Ucuz Akaryakıt’ Uyarısı


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) aldığı taksit sayısının düşürülmesi kararının etkilerini yakında göreceklerini de kaydeden Bozkurt, kredi ile araç satışlarının segmentine göre farklılık gösterdiğini aktadı. Bozkurt, premium segmentinde ağırlıklı olarak nakit alışveriş olduğunu ama genel olarak satışlarda kredi ve peşin oranının yüzde 50-50 seviyesinde gerçekleştiğini ifade etti.

Kaynak: Sözcü 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.