1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Uzman uyardı: “Aralıkta ÖTV güncellemesi şart”

Uzman uyardı: “Aralıkta ÖTV güncellemesi şart”

Türkiye’de yaşanan dolar krizinin ardından Gazeteci Emre Özpeynirci, otomobil piyasasına gelecek zamlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Abone Ol google-news

1991 Model Tofaş Rekor Fiyata Satıldı

Uzman uyardı: “Aralıkta ÖTV güncellemesi şart”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) geçen haftaki faiz indirimi kararı sonrası dolar rekor üstüne rekor üstüne kırmaya devam etti. Bu hafta da dolar tarihi zirvesini yenileyerek 13 TL’nin üzerine çıktı. Tüm bu yaşananların ardından Türk Lirası’nın değer kaybetmesi, çip tedarikinde dünya çapında yaşanan kriz ve artan enflasyon karşısında yurttaşların eriyen maaşlarının stagflasyona dönüşmesi sıfır araç piyasasında tarihi durgunluk yaşanmasına sebep oldu.

Uzman uyardı: Aralıkta ÖTV güncellemesi şart

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Bloomberg HT yazarı Emre Özpeynirci, ”Aralıkta ÖTV güncellemesi şart. Yoksa Aralık ayında araç fiyatları uçuşa geçen kur ve ÖTV baremleri yüzünden yüzde 35-40 oranında artacak. Bu da enflasyona yansıyacak. Markalar şu an teker teker zam açıklıyor, ay başında ise mecburen ilave zamlar gelecek” ifadelerini kullandı.


RENAULT Kasım 2021 Fiyat Listesi Güncellendi


Kurdaki artışa dikkat çeken Özpeynirci, ”13 Ağustos’ta gerçekleyen ÖTV matrah güncellemesi sonrası kurlardaki artış yüzde 38’e dayandı” dedi.

Ekonomist Emre Özpeynirci

Geçen yılın bahar aylarında hem çip krizi hem de salgınla birlikte artan otomobil talebine sektörünün yetişememesi üzerine ikinci el piyasasında geçici bir hareket gözlemlenmişti. Bu yılın Ağustos ayındaysa bir yıl öncesinde yaşanan hareketlilikten eser kalmamış, durgunluk ikinci el piyasasını da vurmuştu.


HONDA Kasım 2021 Fiyat Listesi Güncellendi


Kaynak: Cumhuriyet 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.