1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Volkswagen CEO’su: “Satacak Otomobilimiz Kalmadı”

Volkswagen CEO’su: “Satacak Otomobilimiz Kalmadı”

Alman otomobil devi Volkswagen’in CEO’su Herbert Diess, ellerinde ABD ve Avrupa’da satabilecekleri elektrik motorlu otomobil kalmadığını açıkladı.

Abone Ol google-news

AB’de Yeni Otomobil Satışları Nisanda Düştü

Volkswagen CEO’su: “Satacak Otomobilimiz Kalmadı”

Covid-19 salgınından en çok etkilenen sektörlerden biri de otomotivdi. Çip tedariğinde sorun yaşayan üreticiler, otomobil üretiminde ciddi sorunlar yaşadı. Bu da doğrudan fiyatlara yansıdı. Ayrıca yeni bir otomobil almak isteyen tüketici, kriz nedeniyle bazen aylarca beklemek zorunda kaldı. Financial Times’ın haberine göre elektrikli otomobil almayı düşünenler beklemeye devam edecek.

Volkswagen CEO'su: "Satacak Otomobil Kalmadı"

Volkswagen CEO’su Herbert Diess, şirket için de tüketiciler için de önemli olan bir açıklama yaptı. Financial Times’a konuşan Diess’a göre Volkswagen, Avrupa ve ABD’deki tüm elektrikli otomobillerini tüketti. Yani şirketin elinde satabileceği elektrikli otomobil kalmamış durumda. Bu açıklama, Volkswagen’in elektrikli araçlarından satın almak isteyen tüketicilerin 2023 yılına kadar bekleyecekleri anlamına geliyor. Bu krizin en büyük nedeniyle Volkswagen’in elektrikli otomobil üretim kapasitesinin sınırlı, talebin ise fazla olması.

Financial Times’ın aktardığına göre Volkswagen, 2022’nin ilk çeyreğinde 100 bin adet civarında elektrikli otomobil satışı gerçekleştirdi. Üstelik bu satış rakamının aynı hızda artması bekleniyor. CEO’nun yaptığı açıklama ise Volkswagen’in çıkmaza girdiğini gözler önüne seriyor. Üstelik Volkswagen’in ABD pazarında büyüme hayalleri de vardı. Volkswagen CEO’su Herbert Diess, birkaç ay önce yaptığı açıklamalarda ABD pazarındaki büyüme hedefinin elektrikli modellerle mümkün olacağını söylemişti. Yaşanan son gelişme, bu hedefin en azından kısa vadede gerçekleştirilemeyebileceğini düşündürüyor.

Aslına bakacak olursak Volkswagen ile ilgili haber pek de sürpriz olmadı. Zira yalnızca Volkswagen değil, diğer şirketler de üretim sorunları yaşıyorlar. Sektör kaynaklarının salgın döneminde yaptığı açıklamalar, 2022 yılının da çip kriziyle boğuşarak geçeceği, 2023’te toparlanma olacağı yönündeydi. Yaşanan gelişmeler, o dönemlerde yapılan açıklamaların doğruluğunu gözler önüne seriyor.

Kaynak: Webtekno

Buradan “Otomobil Fuarında Ziyaretçilerin Üzerine Çıktığı Tente Çöktü” inceleyebilirsiniz.

Buradan “Ferrari’nin Kara Listesindeki 5 Ünlü” inceleyebilirsiniz.

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.