1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Volkswagen Passat, Bir Ülkeye Daha Veda Etti

Volkswagen Passat, Bir Ülkeye Daha Veda Etti

Volkswagen, 1974 yılından beri ABD pazarında satışa sunulan Passat modelinin artık Amerika tesislerinde üretilmeyeceğini açıkladı.

Abone Ol google-news

1991 Model Tofaş Rekor Fiyata Satıldı

Volkswagen Passat, bir ülkeye daha veda etti

ABD’de yaşayan sürücülerin SUV tercihi bir modelin üretiminin son bulmasına neden oldu. Volkswagen, Tennessee’deki üretim hattında Passat üretilmeyeceğini açıkladı. Ülkemizde oldukça popüler olan Volkswagen Passat, Avrupa ve Çin pazarındaki satış sayısı ile dikkat çekiyor. ABD pazarındaki satış sayılarının düşüşüne kayıtsız kalmayan Volkswagen, Passat yerine elektrikli SUV üretimine başlayacağını duyurdu.

Volkswagen Passat, Bir Ülkeye Daha Veda Etti

İlk olarak 1974 yılında ABD pazarına giren Passat’ın toplam satış sayısı 1.8 milyonu geçti. Dönem dönem Dasher ve Quantum gibi farklı isimler ile satışa sunulan model, 1990 yılında Passat ismine kavuştu. İlk 6 nesil Passat, Avrupa’da üretilerek ABD pazarında satışa sunuldu. 2011 yılında ABD ve Çin için özel versiyon üreten Volkswagen, ABD üretimi Passat’ı Kanada ve Orta Doğu’ya ihraç etti.

Volkswagen Passat, Bir Ülkeye Daha Veda Etti

Avrupa pazarına göre daha düşük özelliklere sahip olan ABD üretimi Passat, rakipleri ile rekabet edebilmek için uygun fiyat politikası ile satışa sunuluyordu. 2020 model yılı için bazı tasarım değişiklikleriyle karşımıza çıkan model, üretimden kalktı. Analistler, ABD pazarında sedan araçların giderek azaldığının altını çiziyor. ABD pazarında neredeyse 50 yıllık geçmişe sahip olan Passat, sedan araçlara olan ilginin azalmasına rağmen yüksek satış sayısına ulaştı.

Volkswagen Passat, Bir Ülkeye Daha Veda Etti

Aralık ayında Tennesee’de bulunan üretim hattından çıkan 2022 Passat Limited Edition, şirketin ürettiği son Passat olarak tarihe geçti. Volkswagen, mevcut üretim hattında ID.4 için elektrikli SUV üretimine başlayacağını açıkladı. Tesis ayrıca Volkswagen’in Kuzey Amerika operasyonları için elektrikli araç test merkezine dönüştürülecek.


Volkswagen Passat Alltrack’ın Özellikleri Açıklandı


ABD’de Volkswagen Passat Modelleri

  • Volkswagen Passat B1: Dasher 1974-1981 yıllarında üretildi.
  • Volkswagen Passat B2: Quantum 1982-1989 yıllarında üretildi.
  • Volkswagen Passat B3 1990-1994 yıllarında üretildi.
  • Volkswagen Passat B4 1995-1997 yıllarında üretildi.
  • Volkswagen Passat B5 1998-2005 yıllarında üretildi.
  • Volkswagen Passat B6 2006-2011 yıllarında üretildi.
  • 2012 yılından günümüze ise güncel Passat modeli üretildi.


 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.