1. Anasayfa
  2. Otomobil Teknik Bilgileri
  3. Yakıt Tasarrufu Yapılması İçin Neler Yapılmalı

Yakıt Tasarrufu Yapılması İçin Neler Yapılmalı

Yakıt tasarrufu yapabilmek için neler yapılabilir? Bu paylaşımımızda nasıl yakıt tasarrufu yapılabileceğine dair bilgilere yer verdik.

Abone Ol google-news

Motor Rektifiye Fiyatları 2022 – Motor Yenileme Nasıl Yapılır?

Yakıt Tasarrufu Yapılması İçin Neler Yapılmalı

Son zamanlarda akaryakıta gelen zamlardan sonra vatandaş yakıt tasarrufu yapmanın yollarını aramaya başladı. Benzinli ya da dizel otomobillerde yakıt tasarrufu nasıl yapılır.

Yakıt Tasarrufu Sağlamak İçin Yapılması Gerekenler

1- Araç Motorunun Sıcak Olmasına Dikkat Edin

Araç ilk çalışma anında motor soğuk olduğu için motor ısınana kadar aracı düşük devirlerde kullanmaya dikkat ederseniz. Yakıt tasarrufu sağlarsınız.

2- Trafiğin Sakin Olduğu ve Trafik Işıklarının Az Olduğu Yolları Kullanın

Trafik ve trafik ışıklarının olduğu yerlerden mümkün olduğunca geçmemeye çalışın. Trafik ve trafik ışıklarının olduğu yerlerde araçla çok fazla dur-kalk yapılacağı için aracın fazla yakıt yakmasına neden olur.

3- Camları ve Sunroof’u Kapatın

Şehirlerarası yollarda süratli gidileceği için açık olan cam ve sunroof araç içine girecek olan rüzgar aracın aerodinamik olarak sürtünme katsayısını artıracağı için aracın daha fazla yakıt yakmasına sebep olur. Şehirlerarası yollarda camları kapatıp klima açmak bir miktar da olsa yakıt tasarrufu yapmanızı sağlar.

4- Araçta Gereksiz Ağırlık Yapan Eşya Bulundurmayın

Araçta bulunan gereksiz ağırlık yapan eşyalar aracın kalkış ve sürüş esnasında araca yük olacağı aracın daha çok yakıt yakmasına neden olacaktır. Aracınızda bulunan ağırlık ne kadar az olursa aracınız ona göre tasarruf sağlar.

5- Araç Kullanırken Ani Hızlanmalardan Kaçının

Aracınızı kullanırken ani hızlanma, ani yavaşlama ve yüksek devirli olarak araç kullanımı fazla yakıt yakmanızı sağlar. Aracınızın standartlarına göre sabit hızda, en yüksek vites ve devirde kullanmak aracınız tasarruf sağlayacaktır.

6- Lastik Basınçlarını Kontrol Ettirmek

Lastik basınçlarını standartların dışında olursa aracınızın fazla yakıt yakmasına neden olur. Lastik basınçları standartlara uygun olmalı.

7- Yokuş Aşağı Boş Vitesi Kullanmayın

Yanlış bilinenlerden biri olan yokuş aşağı inerken boş viteste inmek aracın rölantide çalışmasına neden olacağı için daha çok yakıt yakar. Yokuş aşağı inerken aracın düşük devirde gidebileceği uygun vitesleri kullanmanız. Yakıt tasarrufu sağlar.

Türkiye’nin Dizel Tofaş Şahin Üretme Macerası Nasıl Başladı?

Manuel Şanzıman Nedir? Nasıl Çalışır?

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.