1. Anasayfa
 2. Otomobil Teknik Bilgileri
 3. Araçlarda Yakıt Tasarrufu Yapmanızı Sağlayacak Tavsiyeler

Araçlarda Yakıt Tasarrufu Yapmanızı Sağlayacak Tavsiyeler

Artan akaryakıt fiyatları sonrası yakıt tasarrufu yapabileceğiniz önerileri listeledik. Bu önerilere dikkat ederseniz daha az yakıtla daha uzun mesafeler gidebilirsiniz.

Abone Ol google-news

Motor Rektifiye Fiyatları 2022 – Motor Yenileme Nasıl Yapılır?

Araçlarda Yakıt Tasarrufu Yapmanızı Sağlayacak Tavsiyeler

Yakıt tasarrufu için yapabileceğiniz öneriler

 • Araç hızınıza dikkat edin.
 • Araç hızını sabit tutun.
 • Araç lastiklerini kontrol edin.
 • Araç camlarının kapalı olmasına özen gösterin.
 • Ani fren yapmaktan kaçının.
 • Aracınızı devrinde kullanmaya özen gösterin.
 • Klima kullanımına özen gösterin.
 • Arabanızı doğru viteste kullanın.
 • Araçta bulunan gereksiz yük bulundurmayın.
 • Trafiğin bulunduğu ve dur-kalk’ın çok fazla yapıldığı yolları tercih etmeyin.

Araçlarda Yakıt Tasarrufu Yapmanızı Sağlayacak Tavsiyeler

Araç Hızına Dikkat Etmek

Yakıt tasarrufu yapmak isteyenler için  kolay ve pratik yollardan biri de hızınıza dikkat etmek. Aracınızı yüksek hızlarda kullanmak yerine hızınızı yol şartları da göz önünde bulundurularak uygun bir hızda kullanmakta yakıt tasarrufu yapmanızı sağlar.

Araç Hızını Sabit Tutmak

Araç hızının çoğu zaman sabit hızlarda kalması daha az yakıt tüketilmesini sağlıyor. Bu nedenle sürekli hızlanma ve yavaşlama gibi agresif hareketlerden kaçınmak gerekiyor. Birçok yeni nesil araçlarda bulunan hız sabitleyici sistemi araçların yakıt tasarrufu yapmasını da sağlıyor.

Araç Lastiklerini Kontrol Etmek

Tüm arabalarda ve lastiklerde belirtilen bir basınç önerisi bulunur. Lastiklerinizin havasını düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Arabanızın lastiği düşük basınçta; yani yeteri kadar şişirilmemişse sürtünmeye neden olacak ve yakıt tüketiminizi önemli ölçüde artıracaktır.

Araç Camlarının Kapalı Olmasına Özen Gösterin

Arabanız yüzlerce mühendis tarafından dikkatlice çizilip sayısız teste girmiş, karşıdan gelen havayı hızlıca arkaya atması için tasarlanmıştır. Özellikle, hız yaptığınız uzun yollarda aracın camlarını açtığınızda bu aerodinamik etkisi önemli ölçüde yok olacak ve aracınız rüzgara karşı gittiği için daha fazla yakıt harcayacaktır.

Ani Fren Yapmaktan Kaçınmak

Trafiğin yoğun olduğu şehirlerde sık sık ani fren yapmak zorunda kalabilirsiniz. Ani fren ve manevralar yakıt tüketimini artıran önemli unsurlardandır. Bunun önüne geçmek için araç hızınızı yavaş yavaş artırmalı ve daha hafif frenler yapmalısınız.

Aracınızı Devrinde Kullanmaya Özen Gösterin

Arabanızın yakıt tüketimine etki eden en önemli şeylerden biri de devirdir. Aracınızı yüksek devirlerde kullanmanız halinde yakıt tüketiminiz artacaktır. Aracınızı kullanırken 2000-3000 devir arasında kalmasına özen gösterin.

Klima Kullanımına Özen Gösterin

Araç kliması çalıştığı zaman klima motoru araç motorundan güç alarak çalışacağı için fazla güç harcar ve yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Klima kullanımını yakıt tasarrufu yapılmasını sağlar.

Arabanızı Doğru Viteste Kullanın

Arabanızı kullanırken yapacağınız hıza ve devir sayısına göre doğru viteste olmalısınız. Arabanız doğru hızdayken her zaman yüksek viteste olmalıdır. Yani yüksek hızla giderken düşük viteste gitmek hem arabanıza zarar verecek hem de yakıt tüketimini artıracaktır.

Araçta Bulunan Gereksiz Yük Bulundurmamak

Araçta bulunan fazla eşyalar ağırlık yapacağı için daha fazla güç harcamasına neden olur. Aracınızda bulunan gereksiz eşyalardan kurtularak yakıt tasarrufu yapabilirsiniz.

Trafiğin Bulunduğu ve Dur-Kalk’ın Çok Fazla Yapıldığı Yolları Tercih Etmeyin

Araç ne kadar sık durur ve kalkarsa o kadar yakıt tüketimini arttırmakta. Ayrıca aracın içerisinde start-stop sistemi bulunmuyorsa ve uzun süre durur vaziyette kalacaksan kontağı kapatmakta yakıt tüketiminin düşmesine neden olur.

Araç Bakımını Zamanında Yaptırmak

Araç bakımını zamanında yaptırmak. Motor yağı, hava filtresi, yağ filtresi, buji ve buji kablosu gibi araçta bulunan bazı parçalar yakıt tüketimini doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle de yakıt tasarrufu yapabilmek için aracın bakımı düzenli bir şekilde yaptırılmalıdır. Hava filtresinin sık sık kontrol edilmesi ve gerektiği zaman değiştirilmesi, yakıt tasarrufu yapmanızı sağlar.

Buradan “Diesel Runaway (Ambeleye Kalkmak) Nedir, Ne Yapılmalı?” inceleyebilirsiniz.

Buradan “Kocaeli’de Üretilecek Yeni Ford E-Transit Custom Tanıtıldı” inceleyebilirsiniz.

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
 • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.