1. Anasayfa
  2. Otomobil Teknik Bilgileri
  3. Yurt Dışından Araba Getirmek, Araba Alma Şartları Neler?

Yurt Dışından Araba Getirmek, Araba Alma Şartları Neler?

Birçok kullanıcının aklından yurt dışından araba getirme fikri geçmiştir. Peki yurt dışından araba nasıl getirilir?

Abone Ol google-news

Motor Rektifiye Fiyatları 2022 – Motor Yenileme Nasıl Yapılır?

Yurt Dışından Araba Getirmek, Araba Alma Şartları Neler?

Araba fiyatlarının artmasıyla birlikte araba alamayan kullanıcılar tarafından en çok merak edilenler arasında yurt dışından araba getirmek var. Birçok kullanıcının aklından yurt dışından araba getirme fikri geçmiştir. Peki yurt dışından araba nasıl getirilir? Yurt dışından araba getirmenin şartları neler? Yurtdışından araba almanın şartları nedir? Yurt dışından araba getirmede 185 gün hesabı neye göre yapılıyor? Hangi ülkelerden Türkiye’ye araba getirebilirsiniz? Gürcistan’dan araba getirmek nasıl oluyor?

Yurt Dışından Nasıl Araba Alınır?

Yurt Dışından Araba Getirmek? Araba Alma Şartları Neler?

Yurt dışından araba getirme konusunda pek çok husus bulunuyor. Öncelikli olarak Türkiye’ye araba getirdiğinizde karşılaşacağınız senaryolara göre karşılaşacağınız işlemler değişiklik gösterir. İlk olarak yurt dışında yaşayanlar ile Türkiye’de yaşayanlar arasında araba alım ve kullanımı gibi konular farklılık gösterecektir.

Yurt dışından Türkiye’ye getirilen her araç gümrüğe girmek zorundadır. Gümrükten araba almak için ÖTV ve KDV gibi ödemeler yapılmalı. ÖTV, aracın vergisiz fiyatı üzerinden hesaplanır. KDV ise ücret hesaplamalarının tamamı yapıldıktan sonra ödenir ve toplam tutarın %18’idir. Ayrıca gümrükleme gibi işlemler nedeniyle aracın fiyatına ve tipine bağlı olarak farklı ithalat ödemeleri yapılması gerekebiliyor. Ödeme işlemlerinin ardından araca plaka ve ruhsat çıkarılmalıdır.


Yokuş Aşağı Giderken Vitesi Boşa Almak Doğru mudur?


Birçok Avrupa ülkesi araç aldıktan sonra birkaç gün içerisinde nakliye yoluyla aracı çıkarmanız halinde KDV almaz. Fakat araç kullanılarak ülkeden çıkarılmak istendiğinde ya da 1 ay sonrasında aracın nakledilmesinin istendiğinde KDV ödemek zorunda kalırsınız. Yabancı gümrükten sonra Türk gümrüğünde de KDV ödeyeceğinizden dolayı 2 kez KDV ödemiş olursunuz. Yurt dışından alınan bir aracın kara ya da deniz yoluyla nakliye edilmesi çok daha ekonomik ve avantajlı olacaktır.

Yurt Dışında Araba Almanın Şartları Nedir?

Hiç Kullanılmayan Bir Arabanın Yıllık Masrafı Ne Kadar?

Yurt dışından araba getirme ile ilgili bilinmesi gereken hususlar yurt dışında yaşayanlar ile Türkiye’de yaşayanlar arasında araba alım ve kullanımı gibi konular farklılık gösterir.

  • Son 1 yılın 185 günü yurt dışında olmanız gerekiyor. Bu süre pasaportunuzdan kontrol edilir.
  • Yurt dışından getirilen yabancı plakalı araçlar Türkiye’de en fazla 730 gün kullanılabilir.
  • Araç, sahibi dışında hiç kimse tarafından kullanılamaz.
  • Yurt dışından getirilen araçlar satılamaz ya da devredilemez.

Arıza Lambası Neden Yanar? Nasıl Söndürülür?


Almanya’dan Getirilen Araçlara Ne Kadar Vergi Uygulanıyor?

Trafiğe 913 Bin 169 Araç Kaydı Yapıldı

Yurt dışından aldığınız aracı, Türkiye’de gümrüğe soktuğunuzda, aracın ÖTV ve KDV’sini ödüyorsunuz. 600 cm3 silindir hacmine ve vergisiz satışı 70.000 TL’ye kadar olan araçlarda %45, 1600 cm3 silindir hacmine kadar, vergisiz satışı 70.000 – 120.000 TL arası araçlarda %50; 120.000 TL üzeri olan araçlarda %60, 1600 ile 2000 cm3 silindir hacmi arasındaki araçlarda ise vergisiz 170 bin TL’ye kadar olan araçlarda %100, 2000 cm3 üstü silindir hacimli araçlar için vergisiz satış tutarı sınırı olmayan araçlarda %160 Özel Tüketim Vergisi ödemeniz gerekiyor. ÖTV dışında bir de bütün fiyat hesaplamaları yapıldıktan sonra ortaya çıkan fiyat üzerinde KDV ödüyorsunuz.Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.