1. Anasayfa
  2. Otomobil Teknik Bilgileri
  3. Araba Alım Satım İşlemleri Nelerdir?

Araba Alım Satım İşlemleri Nelerdir?

İkinci el araç satışlarında aracı satın alacak kişi öncelikli olarak aracın; son muayene bilgisi, trafik cezası borcu, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borcu, araca ait tüm borç durumlarını ve haciz gibi aracın durumunu öğrenmesi gerekir.

Abone Ol google-news

Motor Rektifiye Fiyatları 2022 – Motor Yenileme Nasıl Yapılır?

Araba Alım Satım İşlemleri Nelerdir?

İkinci el araç satışlarında aracı satın alacak kişi öncelikli olarak aracın; son muayene bilgisi, trafik cezası borcu, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borcu, araca ait tüm borç durumlarını ve haciz gibi aracın durumunu öğrenmesi gerekir. Satışı yapılacak araçta herhangi bir borç ve haciz gibi engel olması durumunda araç satışının yapılması engellenir.

Araba Alım Satım İşlemleri

Notere Gitmeden Önce Kontrol Edilmesi Gerekenler

  • Araç TüvTürk muayenesinin süresi kontrol edilmeli. Araç TüvTürk muayenesi bitmiş ise noterde aracın satışı gerçekleşmez. Ancak noterde muayene şartı aranmadan çekme belgeli araçların satışı yapılabilir.
  • Aracın satışının yapılması için araca ait park cezası, trafik cezası, ödenmemiş motorlu taşıtlar vergisi (MTV), hacizli araç olması gibi durumlar araç satışını engeller.

Araç Alırken Noterde Yapılan İşlemler

Satacağınız veya alacağınız aracın yukarıda yazılı olan kontrolleri yaptıktan sonra aracın satışında herhangi bir engel bulunmuyorsa notere giderek araç satışı için sıra alabilirsiniz. Sonrasında noterde sıranız geldikten sonra noter sizden satış için gerekli belgeleri isteyecektir;

  • Satışı yapılacak araç ruhsatı
  • Araç satıcısı ve alıcısının kimlik belgeleri
  • Araç vekaletname ile satılıyorsa noter tasdikli vekaletname
  • Araç şirket üzerine kayıtlı ise imza sirküsü ve vergi numarası gerekiyor.

Belgeler ibraz edildikten sonra noter satış sırasında araçla ilgili güncel bilgileri kontrol eder araç satışına engelleyecek bir kısıtlama olup olmadığını inceler. Sonrasında alıcıya satış bedelini sorar ve para alışverişinin yapılıp yapılmadığı sorulur. Bu soru onaylandıktan sonra satış işlemi gerçekleşir ve alıcı ve satıcı araç satış belgesini imzalar.

Noter Araç Satış Ücreti

Araç satışı gerçekleştikten sonra noter satışı yapılan aracın tescil belgesini bastırır ve teslim eder. Aracı alan kişi vezneye 2019 araç alım satım bedeli olan 224 TL’yi yatırır ve araç alım satım işlemi tamamlanır.

Buradan “ÖTV Muafiyeti Nedir? ÖTV Muafiyetli Araç Alma Şartları Nelerdir?” inceleyebilirsiniz.

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.