1. Anasayfa
  2. Otomobil Teknik Bilgileri
  3. 2. El Araba Satışı İnternetten Nasıl Yapılır?

2. El Araba Satışı İnternetten Nasıl Yapılır?

İkinci el satacağınız bir arabanız mı var? İkinci el aracınızı internette nasıl satarsınız?

Abone Ol google-news

Motor Rektifiye Fiyatları 2022 – Motor Yenileme Nasıl Yapılır?

2. El Araba Satışı İnternetten Nasıl Yapılır?

İkinci el satacağınız bir arabanız mı var? İkinci el aracınızı internette nasıl satarsınız? İkinci el araba satışı yaparken arabayı iyi biliyor olmalısınız. Her arabanın bir hikayesi bulunuyor. Her arabanın satışını belirleyen özel bir hikâyesi vardır. Bu hikâye bilinerek ve buna göre satış yapmaya çıkılırsa, satış umduğunuzdan çok daha çabuk biter.

İkinci El Araba Satışı İnternetten Nasıl Yapılır? Satış Tüyoları

En Önemli İşlerden Biri de Araç Fotoğrafları

Yakın dönemde arabanın fotoğrafları dışında araba videosunun da ekleniyor olması ikinci el araba satışına etki eden veri paketidir. Bu verilerde özellikle fotoğraflarda doğru bir şekilde yapılacak düzenlemeler internet satış sitesinde ilanınızın herkes tarafından dikkat çekmesini sağlayacaktır. Özellikle araba fotoğrafını çekeceğiniz mekanlar ve arabanızın temiz durması çok önemli.

Aracınız Hakkında Verilecek Mesaj

Arabanız için yapacağınız sözlü tanımlama hem müşterinin ilk kararında hem de daha sonra yapacağınız konuşmada etkin olacaktır. Burada aracı tanımlamayı, satışınızla alakalı bilgiler vermeyi unutmayın ama yazınız çok uzun olmasın. Mesela satışı çok acil olan bir aracın en tepesine “Acil” yazmak farklı şekilde etki yapar. Etkili olan satış fiyatının tespiti sırasında bu durumu temsil edecek rakamı verebilmektir. Bu rakam verildikten sonra telefonunuzun çalma ihtimali artacaktır. Burada önemli konulardan birisi de satış kısmına yazılacak kelimeler alıcıyı harekete geçirecektir.

Araç Fiyatı

Fiyat belirlemede birkaç yol izlenebilir. Birincisi maliyet fiyatlamasıdır. İkinci el arabanızı alım dahil yaptığınız bütün harcamalar toplanır, üzerine kâr eklenerek fiyata ulaşılır. İkinci yol, alternatif fiyatlama yoludur. Arabanızın fiyat ve model olarak alternatifleri arasında bir araştırma yapılır. Bunun üzerine ise arabanızın artılarını ve eksilerini ekleyerek arabanızın satış fiyatına ulaşabilirsiniz. Fiyat konusunda sürekli olarak aracınızın ikinci el piyasasını takip edebilirsiniz.

Telefonda Yapılan Pazarlık

İnternet satışlarında en çok yapılan şey telefonla arayıp kısa ve sonuç alıcı şekilde yapılmaya çalışılan pazarlıklardır. Aracınızı satışa koyup telefonla pazarlık kabul ettiyseniz, aranmalarınızda iyi ve etkili  konuşmanız gerekir. Ayrıca alıcının aracınız hakkında bilmediğiniz konuları soracaktır. Burada vereceğiniz her cevap araç fiyatına etki edecektir. Telefon başında yapacağınız araç fiyatında geri adım atmanız. Bu durumun araç başında da devam ederek araç fiyatının daha da düşmesine neden olabilir. Konuşmalarınızda her zaman karalı olmalısınız.

Satış Ne Zaman Bitecektir

Her ikinci el satıcısı bilir ki, internette ve telefonda yapılan satışın son noktası, aracın maddi olarak gösterimi ile sonuçlanır. Çekilen fotoğrafta güzel görülen aracın, madde olarak da müşteri tarafından görülmesi gerekir. Araç başında alıcı ve satıcı anlaşması halinde satış işlemleri gerçekleşir. Para transferi ve noterde satış yapılır.

Silindir Kapak Contası Neden Yanar, Belirtileri Nelerdir?

Periyodik Araç Bakımı Nedir? Neleri Kapsar?

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.