1. Anasayfa
  2. İstatistik
  3. Arabanın Arka Koltuğunda Oturan Yolcular, Daha Fazla Risk Altında

Arabanın Arka Koltuğunda Oturan Yolcular, Daha Fazla Risk Altında

Yapılan araştırmaya göre arka koltukta oturan yolcuların, ön koltukta oturan yolculara göre daha fazla ölüm ve yaralanma riski altında yolculuk ettikleri belirtildi.

Abone Ol google-news

Türkiye’de İllere Göre Kişi Başına Düşen Otomobil Sayısı

Arabanın Arka Koltuğunda Oturan Yolcular, Daha Fazla Risk Altında

Yeni bir çalışma, arka koltukta seyahat eden yolcuların, emniyet sistemlerindeki eşitsizliklerden dolayı kendilerini daha büyük risk altına soktuğunu söylüyor.

Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) tarafından yapılan araştırmaya göre, ön koltuktaki yolcular için güvenlik standartları son birkaç yıl içerisinde istikrarlı bir şekilde ilerlemiş olsa da arka koltuk güvenliği geride kaldı. Ön koltuktaki yolcular ön tarafa bakan hava yastıkları, özel olarak tasarlanmış kayışlar ve hatta bazen yan hava yastıklı hava yastıkları tarafından korunurken, arka koltuktaki güvenlik önlemleri yalnızca çarpma etkisinin hafifletilmesine yardımcı olmak için emniyet kemerine bağlı olabilir. 

Arabanın Arka Koltuğunda Oturan Yolcular, Daha Fazla Risk Altında

Ön ve arka yolcuların kullandığı emniyet kemeri tipleri söz konusu olduğunda bile, IIHS, otomobilin önünde seyahat edenlerin avantaj açısından güvenli olduğunu söyledi.  Yolcu göğsünü koruyan kısıtlamanın gerginliğini ve kuvvetini kontrol eden özellikler bazen otomobilin arkasına binenler için mevcut değildir. ‘Ön koltukta oturanlar, bir kişiyi uygun pozisyonda tutmak ve vücuttaki kuvvetleri yönetmek için bir çarpışma sırasında birlikte çalışan hava yastıkları ve emniyet kemerleri için kullanılan şemsiye terimiyle ilgili kısıtlamalardaki gelişmelerden büyük ölçüde yararlanmışlardır. rapor.


Türkiye’nin En Ucuz Sıfır Kilometre Otomobilleri


‘Arka koltukta oturanlar bu teknolojiden aynı ölçüde faydalanmadı.’

Çalışmada, IIHS arka koltukta oturan yolcuların ya öldürüldüğü ya da yaralandığı 117 kaza üzerinde çalıştı. Buldukları şey, bağlama kabiliyetinin başarısız olması büyük bir faktördü, ancak emniyet kemeri kullanılırken bile, bir yolcunun en çok öldürüldüğü 37 vakada hayatta kalabileceği düşünüldü, yani çarpmadan önce arabada yer vardı. 

Arabanın Arka Koltuğunda Oturan Yolcular, Daha Fazla Risk Altında

Göğüs yaralanmaları en yaygındı ancak yapılan çalışmalar kafa travmalarının da biraz yaygın olduğunu gösteriyor. Bazı durumlarda, raporda, aracın arkasına binen kişilerin önündeki yolcular tarafından gözlenenlerden daha kötü olduğunu, IIHS’nin güvenlik önlemlerinin eşit olarak performans göstermediğinin kanıtı olduğunu belirtti.

Güvenli Uluslararası Karayolu Yolculuğu Derneği’ne göre, ABD’de her yıl 37.000’den fazla insan otomobil kazalarından ölmekte ve 20. yüzyıl otomobillerde meydana gelen yaralanma ve ölüm miktarlarında önemli bir düşüş görmüş olsa da, karayolu güvenliği de aynı şekilde hiç olmadığı kadar önemli – özellikle arka koltukta seyahat edenler için.

Bugün ABD’den bir raporda  IIHS Başkanı David Harkey, arka koltuk güvenliğine odaklanmanın bir nedeninin Uber ve Lyft gibi şirketler arasında sürüş paylaşımının artan popülaritesi olduğunu söyledi.

Güvenliği desteklemek için IIHS, otomobil üreticilerinin arka koltuklarda daha sıkı ve etkili bir tasarım sağlayarak başlayabileceklerini veya hava yastığı yerleştirmek için yeni yollar bulabileceklerini söylüyor. Rapordaki bir öneri, hava yastığının tavandan konuşlandırılmasını (şu anda yolda herhangi bir araçta yapılmayan bir şey) de yardımcı olabileceğini söylüyor. 

Kaynak: https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-6961109/Sitting-seat-car-SAFER-new-study-suggests.html 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.