1. Anasayfa
  2. Otomobil Teknik Bilgileri
  3. Araç Yakıt Tüketimi Hesaplama – Aracım Ne Kadar Yakar?

Araç Yakıt Tüketimi Hesaplama – Aracım Ne Kadar Yakar?

Yakıt hesaplama işlemleriniz kolay ve zahmetsiz şekilde yapabilirsiniz.

Abone Ol google-news

Motor Rektifiye Fiyatları 2022 – Motor Yenileme Nasıl Yapılır?

Araç Yakıt Tüketimi Hesaplama – Aracım Ne Kadar Yakar?

Yakıt Tüketimi Hesaplama – Aracım Ne Kadar Yakar? Araçların yakıt tüketimini düşürmek belli bir noktaya kadar mümkündür. yazımızın devamında buna ilişkin önerileri bulabilirsiniz.

Yakıt Tüketimi Hesaplama - Aracım Ne Kadar Yakar?

Araç Bakımını Zamanında Yaptırmak

Araç bakımını zamanında yaptırmak. Motor yağı, hava filtresi, yağ filtresi, buji ve buji kablosu gibi araçta bulunan bazı parçalar yakıt tüketimini doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle de yakıt tasarrufu yapabilmek için aracın bakımı düzenli bir şekilde yaptırılmalıdır. Hava filtresinin sık sık kontrol edilmesi gerektiği zaman değiştirilmesi, yakıt tasarrufunu arttırabilir ve aracın daha uzun ömürlü olmasını sağlanabilir.

Araç Motorunun Sıcak Olmasına Dikkat Edin

Araç ilk çalışma anında motor soğuk olduğu için motor ısınana kadar aracı düşük devirlerde kullanmaya dikkat ederseniz. Yakıt tasarrufu sağlarsınız.

Trafiğin Sakin Olduğu ve Trafik Işıklarının Az Olduğu Yolları Kullanın

Trafik ve trafik ışıklarının olduğu yerlerden mümkün olduğunca geçmemeye çalışın. Trafik ve trafik ışıklarının olduğu yerlerde araçla çok fazla dur-kalk yapılacağı için aracın fazla yakıt yakmasına neden olur.

Camları ve Sunroof‘u Kapatın

Şehirlerarası yollarda süratli gidileceği için açık olan cam ve sunroof araç içine girecek olan rüzgar aracın aerodinamik olarak sürtünme katsayısını artıracağı için aracın daha fazla yakıt yakmasına sebep olur. Şehirlerarası yollarda camları kapatıp klima açmak bir miktar da olsa yakıt tasarrufu yapmanızı sağlar.

Lastik Basınçlarını Kontrol Ettirmek

Araç lastiklerinin yeterli hava basıncına sahip olmaması. Yeterli hava basınca sahip olmayan lastiklerin hareket etmesi aracın daha fazla efor sarf etmesine neden olacak ve daha fazla yakıt harcamasına neden olacaktır. Araç lastiklerinin uygun ölçülerde şişirilmesi.Yokuş Aşağı Boş Vitesi Kullanmayın

Yanlış bilinenlerden biri olan yokuş aşağı inerken boş viteste inmek aracın rölantide çalışmasına neden olacağı için daha çok yakıt yakar. Yokuş aşağı inerken aracın düşük devirde gidebileceği uygun vitesleri kullanmanız. Yakıt tasarrufu sağlar.

Araç Hızına Dikkat Etmek

Yakıt tasarrufu yapmak isteyenler için  kolay ve pratik yollardan biri de yüksek hızlarda araç kullanmamak. Araç hızı sürekli olarak yüksek hızlarda kullanmak yerine araç hızınızı yol şartları da göz önünde bulundurularak uygun bir hızla araç kullanmakta yakıt tasarrufu sağlar.

Araç İçin Kaliteli Akaryakıt Tercih Etmek

Kaliteli akaryakıt fiyatlarının ucuz olmaması nedeniyle tercih edilen yakıtların kaliteli olmaması. Sürücüler genel olarak ucuz yakıt tercih etmesi, ucuz ve kalitesi düşük yakıtları kullanmanın, araçta bulunan aksamlara zarar verebileceği unutulmamalıdır.

Ani Hız ve Fren Yapmaktan Kaçınmak

Aracınızı kullanırken ani hızlanma, ani yavaşlama ve yüksek devirli olarak araç kullanımı fazla yakıt yakmanızı sağlar. Aracınızın standartlarına göre sabit hızda, en yüksek vites ve devirde kullanmak aracınız tasarruf sağlayacaktır.

Gereksiz Klima Kullanımından Kaçınmak

Araç kliması çalıştığı zaman klima motoru araç motorundan güç alarak çalışacağı için fazla güç harcar ve yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Klima kullanımı en aza yakıt tasarrufu yapılmasını sağlar.

Araçta Gereksiz Yük Bulundurmamak

Araçta bulunan fazla eşyalar ağırlık yapacağı için daha fazla güç harcamasına neden olur. Araçta gereksiz eşya bulundurmamak, aracın kullanım ömrü artırabilir ve yakıt tasarrufu sağlanabilir.

Araç Hızını Sabit Tutmak

Araç hızının çoğu zaman sabit hızlarda kalması daha az yakıt tüketilmesini sağlıyor. Bu nedenle sürekli hızlanma ve yavaşlama gibi agresif hareketlerden kaçınmak gerekiyor. Birçok yeni nesil araçlarda bulunan hız sabitleyici sistemi araçların yakıt tasarrufu yapmasını da sağlıyor.

Yakıt Tüketimi Hesaplama Aracı

Aşağıda bulunan kutulara kilometre ve yakıt tutarını girdiğinizde otomatik olarak hesaplama yapacaktır.

Arabam Ne Kadar Yakar?

Aldığınız Yakıt Tutarı
Yaptığınız Kilometre

Aracınız 1 Km de yakar.

 

Arabam Ne Kadar Yakar? Yakıt hesaplama işlemleriniz kolay ve zahmetsiz şekilde yapabilirsiniz.

Aracım ne kadar yakar, yakıt hesaplama

 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.