1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Arazöz Aracı Ne İşe Yarar? Kaç Ton Su Alır?

Arazöz Aracı Ne İşe Yarar? Kaç Ton Su Alır?

Ülke genelinde yangın söndürme çalışmalarına destek veren araçlar arasında arazöz de yerini aldı. Arazözler yol su pompası, sulama aparatları, basınçlı su ve hava sistemleri gibi farklı ekipmanlarla donatılmıştır.

Abone Ol google-news

“İkinci El Otomobil İthalatı Önerisi”

Arazöz Aracı Ne İşe Yarar? Kaç Ton Su Alır?

Arazöz (Fransızca arroseuse), kamyon, traktör türünde bir taşıta su tankı ve sulama sistemi yerleştirilerek imal edilen ve genellikle ön ya da arkasında sulama düzeneği bulunan motorlu araçtır.

Arazöz Aracı Ne İşe Yarar? Kaç Ton Su Alır?

Arazöz, yolları ve meydanlarının temizlenmesinde ve de yol kenarlarında bulunan yeşillikleri sulama için kullanılır. Gerek yol üstü, gerekse yol kenarlarında oluşan pisliklerin sulama yöntemiyle temizler. Toprak, bozuk satıhlı ve stabilize yollardaki toz oluşumunu engellemek için de faydalanılır. Yapı inşaatları ve özellikle yol inşaatlarında çalışan makinelerin su teminini sağlamak için de kullanılır.


EPGİS’ten Akaryakıt İstasyonlarına Uyarı: “Kesinlikle Bidonla Yakıt Vermeyin”


Çift kabinli 6 kişilik veya tek kabinli 3 kişilik olmak üzere yeterli sayıda personelin nakli için iki farklı şekilde üretilirler. Ortalama 3.5–12 ton arasında su kapasitesine ve yangınlarda kullanılan köpük tankına sahiptirler. 4×4 veya 6×6 tipte çekiş sağlamaları sebebiyle zorlu arazi şartlarında hızlı ilerleyebilen ve müdahale edebilen araçlardır. Yüzde 60-65 eğime kadar olan arazilerde ve yüzde 30 yan eğimde alanlarda kolaylıkla hareket edebilirler.

Acil durumlarda yangın söndürme çalışmalarına da destek veren bu araçların itfaiyelere özel olarak üretilenleri de mevcuttur. Bu araçların boyutuna göre değişmekle birlikte 2 ton ile 18 ton arasında su taşıma kapasitelerinin olduğu biliniyor. Ülkemizde 1078 adet arazöz bulunuyor. 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.