1. Anasayfa
  2. otomobil markaları
  3. Aston Martin Nasıl Kuruldu? Tarihi ve Kuruluşu?

Aston Martin Nasıl Kuruldu? Tarihi ve Kuruluşu?

Aston Martin, 1913 yılında Lionel Martin ve Robert Bamford tarafından kuruldu. İlk arabalarını Mart 1915’te Kensingon’da ki Henniker Placa adlı tesiste ürettiler.

Abone Ol google-news

Volvo Nasıl Kuruldu? Logosu Ne Anlama Geliyor?

  • Aston Martin Kurucusu: Lionel Martin, Robert Bamford
  • Aston Martin’in Kurulduğu Ülke / Şehir: İngiltere / Londra
  • Aston Martin’in Kurulduğu Yıl: 1913

Aston Martin Kuruluşu

Aston Martin, 1913 yılında Lionel Martin ve Robert Bamford tarafından kuruldu. Bu iki kişi güçlerini birleştirdiler ve sonraki yıllarda Callow Street, Londra’daki tesislerden Singer tarafından yapılan arabalar satın aldılar. Martin Aston Clinton yakınlarındaki Aston Tepesinde yarışırdı, daha sonra çift kendi arabalarını yapmaya karar verdiler. Aston Martin olarak adlandırılan bu araba; 4 silindirli , 1908 model bir şaseye Coventry Climax motor takılmış bir şekilde tasarlandı.

İlk arabalarını Mart 1915’te Kensingon’da ki Henniker Placa adlı tesiste ürettiler. Ancak üretim I. Dünya Savaşı başlaması dolasıyla başlayamadı ve Martin de savaşa katılmak üzere deniz kuvvetlerine katıldı. Bütün ekipmanlar da Avition Şirketine satıldı.

Aston Martin Nasıl Kuruldu? Tarihi ve Kuruluşu?

Savaştan sonra, şirket Aston-Martin adı ve yeni araba modelleri ile Abingdon Road, Kensington’da yeniden kuruldu. 1920 yılında Bamford şirketten ayrıldı ve Court Louis Zborowski şirketi ile çalışmaya başladı. 1922 yılında, Bamford & Martin, daha sonra da dünya rekorunu kıracakları Brooklands’da ki Fransa Grand Prix’ine katıldılar. Üç araba takımı ve 16 motor, yarışmak ve rekor kırmak üzere dizayn edildi.

Yaklaşık 55 araç kısa ve uzun versiyon şeklinde olmak üzere satış için üretildi. Şirketleri 1924 yılında iflas etti ve Lady Charnwood’a satıldı. Şirket 1925 senesinde tekrar başarısızlığa uğradı ve 1926 senesinde Lionel Martin’in ayrılması ile fabrika kapandı.

Sonraki yıllarda, yatırımcı Bill Renwick Lady Charnwood’dan fabrikanın kontrolünü aldı. Aston Martin olarak yeniden adlandırdı ve Feltham’da bulunan Whitehead Hava Yolları şirketinin eski çalışma alanına taşıdı. Renwick ve Bartelli birkaç sene ortaklaşa çalıştılar ve Ranwick’in patenti ile 4 silindirli motor dizaynı geliştirdiler. Sadece “Renwick ve Bertelli” motoru yapıldı ve “Buzzbox” adı ile adlandırıldı. Günümüzde hala sürmektedir.

1926-1937 yılları arası Bartelli hem teknik yönetici hem de Aston Martin arabalarının bütün yeni dizaynlarını yapan kişi oldu. O tarihten sonra ” Bertelli Arabaları” olarak adlandırıldı.

Buradan merak ettiğiniz diğer otomobil markalarının nasıl kurulduğunu görebilirsiniz.

Alfa Romeo Nasıl Kuruldu? Tarihi ve Kuruluşu?

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.