1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. 2026 Yılından İtibaren İçten Yanmalı Motorlara Veda Edecek

2026 Yılından İtibaren İçten Yanmalı Motorlara Veda Edecek

Alman otomotiv devi Audi, 2026 yılı sonuna kadar içten yanmalı motor modellerinin geliştirilmesine son verecek ve yalnızca tam elektrikli aktarma organlarına odaklanacak.

Abone Ol google-news

Mercedes-Benz, Manuel Vitesli Araç Üretimine Son Vereceği Tarihi Açıkladı

2026 Yılından İtibaren İçten Yanmalı Motorlara Veda Edecek

2026 yılından itibaren Audi içten yanmalı motorlara veda edecek! Karar Audi CEO’su Markus Duesmann tarafından perşembe günü otomobil üreticisinin Almanya’nın Ingolstadt kentindeki genel merkezinde düzenlenen bir yönetim toplantısında açıklandı.

Audi yeni benzinli, dizel ve hibrit otomobil üretimini durdurmayı planlansa da, 2026 yılına kadar piyasaya sürülen yeni modelleri 2030’ların başına kadar üretilmeye ve satılmaya devam edecek. O zamandan sonra Audi tamamen elektrikli bir otomobil üreticisi olacak.

2026 Yılından İtibaren İçten Yanmalı Motorlara Veda Edecek

Automobilwoche’ye göre, A3 ve A4’ün yanmalı motor halefleri olmayacak, ancak pille çalışan A3 e-tron ve A4 e-tron ile değiştirilecek. Alman endüstri gazetesi Handelsblatt , Audi’nin A5 ve A6 modellerinin elektrikli evriminin benzer bir zaman çizelgesini izleyeceğini söyledi .

Audi tarafından üretilen son içten yanmalı motor modeli, muhtemelen 2026’da elektrikli bir varyant olan Q8 e-tron ile birlikte piyasaya sürülecek olan Q8 olacak. Handelsblatt , Audi’deki isimsiz kaynaklara atıfta bulunarak , içten yanmalı motor Q8’in 2032 yılına kadar üretileceğini söyledi.

2026 Yılından İtibaren İçten Yanmalı Motorlara Veda Edecek

Nisan ayında Audi, 2023’ün başlarında satışa çıktığında standart A6 içten yanmalı motor modellerinin yanı sıra A6 e-tron tam elektrikli otomobilini de satmayı planladığını duyurdu. Nisan ayında Şanghay otomobil fuarında tanıtılan bir A6 e-tron konsepti, Üretim biçiminde 700 km’nin (435 mil) üzerinde bir menzile izin verecek 100 kilovat saatlik pil.


Yeni 2021 Peugeot 308 SW Tanıtıldı!


2022’nin ikinci yarısında piyasaya sürülecek olan Q6 e-tron büyük SUV’nin ardından, Audi’nin Porsche ile geliştirilen KKD (premium elektrikli platform) mimarisi üzerine inşa edilen ikinci aracı olacak.

2026 Yılından İtibaren İçten Yanmalı Motorlara Veda Edecek

Duesmann, Mart ayında yaptığı açıklamada, Audi’nin tam elektrikli ürün yelpazesini 2025 yılına kadar küresel olarak 20 modele genişletmeyi planladığını söyledi. Audi ve Volkswagen Grubu kardeş markası Porsche, 2030 yılına kadar KKD platformuna dayalı 7 milyon araba satmayı planlıyor.


2021 Dacia Duster Yeni Yüzünü Gösterdi


Audi’nin mevcut tam elektrikli otomobilleri e-tron, e-tron Sportback ve e-tron GT’dir. E-tron ve e-tron Sportback, Audi’nin MLB Evo platformunu temel alırken, e-tron GT, J1 platformunu Porsche Taycan ile paylaşıyor. Audi’nin yalnızca elektriğe geçişi, tam elektriğe daha temkinli bir geçiş yapmayı planlayan rakip Alman lüks markaları BMW ve Mercedes-Benz’den daha ileri gidiyor. 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.