1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. BMW Çip Krizi Nedeniyle Araçlarındaki Bazı Donanımları Kaldırıyor

BMW Çip Krizi Nedeniyle Araçlarındaki Bazı Donanımları Kaldırıyor

BMW’nin, yarı iletken çip arzı sıkıntısı nedeniyle bazı modellerinde dokunmatik ekran işlevini kaldıracağı iddia edildi.

Abone Ol google-news

1991 Model Tofaş Rekor Fiyata Satıldı

BMW Çip Krizi Nedeniyle Araçlarındaki Bazı Donanımları Kaldırıyor

Global otomotiv sanayisi, artan tüketici talebini karşılamak için çip ve elektronik parça üreticilerine verdikleri siparişleri artırınca, son aylarda çip tedarik sorunları yaşanıyor. Başta ABD ve Japonya’da üretim yapan markalar olmak üzere, dünyanın birçok ülkesinde otomotiv üretimlerinde yetersiz çip tedariki nedeniyle kesintiler var.

BMW Çip Krizi Nedeniyle Araçlarındaki Bazı Donanımları Kaldırıyor

General Motors, pickup modellerinin bir kısmındaki mikroçip isteyen donanımları kaldırmış ve artık araçlarında bunlara yer vermemeye başlamıştı. Benzer bir adım ise BMW’den geldi. Alman lüks otomobil üreticisi BMW’nin, mevcut üretim seviyesini korumak için radikal bir karar aldığı söyleniyor.

Alman markanın, yarı iletken çip arzı sıkıntısı nedeniyle bazı modellerinde dokunmatik ekran işlevini kaldıracağı belirtildi. İddialara göre karardan BMW 3, BMW 4, BMW X5, BMW X6, BMW X7, BMW Z4 modelleri etkilenecek.


Honda Civic İçin Kocaeli’de Yeni Tesis Kuruldu


Dünyanın önde gelen otomobil firmalarının yaşadığı üretim aksaması milyarlarca dolarlık zararın da önünü açtı. Çip arzında yaşanan sıkıntının küresel otomotiv endüstrisinin gelirini 80 milyar dolar azaltabileceği tahmin ediliyor.

Araç içi bilgisayar sistemlerinin gelişmesiyle çiplere daha çok ihtiyaç duyulan otomotiv endüstrisinde, salgının satışları olumsuz etkileyeceği endişesiyle çip siparişleri iptal edilmişti. Ancak elektronik firmalarının artan talebi otomotiv firmalarının piyasada çip bulamamasına neden olmuştu. 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.