1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. BMW Logosu Ne Anlama Geliyor?

BMW Logosu Ne Anlama Geliyor?

BMW’nin 90 yıldır tartışılan logosunun ne anlama geldiği, şirketin Arşiv Müdürü Fred Jakobs tarafından açıklandı.

Abone Ol google-news

Yokuş Kalkış Desteği Nedir? Ne İşe Yarar?

BMW Logosu Ne Anlama Geliyor?

BMW (Bayerische Motoren Werke veya İngilizce’de Bavarian Motor Works)’nin marka geçmişi 1917 yılına dayanıyor. BMW, Güney Almanya’daki Bavyera Eyaleti’nin başkenti olan Münih’te bulunan uçak motoru üreticisi Rapp Motorenwerke şirketinin isim değişikliğine gitmesi sonucu ortaya çıkıyor. Şirket adı değişmiş olsa da teknik donanım, varlıklar ve iş gücü, bu değişim döneminin ilk zamanlarında aynı kalıyor.

BMW Logosu Ne Anlama Geliyor?

“BMW” adı Temmuz 1917’de ticaret siciline ilk kez kaydedildiğinde şirketin henüz bir logosu bulunmuyor. Benzer şekilde, aynı ay çıkan ilk reklamda da herhangi bir BMW sembolü veya amblemi de yok. Ancak reklamda uçak motorlarının yanı sıra gelecek planlarında yer alan yeni ürün grubu olarak otomobillere, tarımsal araçlara ve teknelere yönelik motorlar görülüyor.

“İlk başta logo konusu kimsenin odağında değilmiş” diye açıklıyor Fred Jakobs. “İlk birkaç yıl, tüketicilerin zihninde belirgin bir yeri olmamış.” Gerçekten de şirketin faaliyetleri ağırlıklı olarak, yeni oluşturulan Alman Hava Kuvvetleri için ruhsatlı uçak motoru üretimi ve bakımından oluşuyordu.

BMW Logosu Ne Anlama Geliyor?

BMW’nin, ‘Rapp Motorenwerke GmbH’ (1913-1917) şirketinden doğan bir marka olduğunu söyledik. Bunu bir Rapp geleneği olan, şirket logosunun etrafında şirket adını taşıyan siyah halka kullanımının devam ettirildiği Ekim 1917 tarihli ilk BMW logosunda da görebiliyoruz. 5 Ekim 1917 tarihinde genç firma kendi şirket logosunu oluşturmaya karar veriyor. Almanya’da tescil edilen bu ilk BMW amblemi eski Rapp logosunun yuvarlak şeklini korumuş. Sembolün dış halkası artık iki altın rengi çizgiyle sınırlanmış ve BMW harflerini taşıyor.


Yeni BMW iX3 Özellikleri Açıklandı


Öte yandan, şirketin ana vatanı olan Bavyera da şirket logosunda temsil edilmeliydi. Bu sebeple BMW amblemindeki iç dairenin her bir çeyreği Bavyera Eyaleti’nin beyaz / mavi renklerine sahip. Ancak bu renkler kraliyet arması kuralları açısından ters yönde uygulanmış. BMW logosundaki mavi ve beyazın bu ters diziliminin nedeni, o tarihte yürürlükte olan ve kraliyet armalarını veya diğer sembollerini ticari logolarda kullanmayı yasaklayan yerel ticari marka kanunuydu.

BMW Logosu Ne Anlama Geliyor?

” BMW logosunun anlamına dair ilk anahtar nokta, renkleri. BMW’nin ana vatanı olan Bavyera Eyaleti’nin renkleri beyaz ve mavidir. ”

Peki BMW logosunun çıkış noktasının pervane olduğu efsanesi nereden geliyor?

Bugün bile çoğu insan BMW logosunun dönen bir pervaneyi temsil ettiğine inanıyor. Bu efsane ilk şirket logosunun doğuşundan yıllar sonra, 1929 yılındaki bir BMW reklamından ortaya çıkıyor. Bu reklamda, bir uçağın döner pervanesi içerisinde BMW logosu gösteriliyor. Küresel bir ekonomik krizin başlarında çıkan reklam, aslında BMW’nin Pratt & Whitney ruhsatıyla ürettiği yeni bir uçak motorunu tanıtmaya çalışıyordu. Pervane yorumu, şirketin köklerini ve uçak yapımındaki uzmanlığını vurguladığı için aslında genç şirketin marka imajıyla uyumlu olduğu söylenebilir.


Yeni BMW iX Özellikleri ve Fiyatı Açıklandı


Aradan birkaç yıl geçip tarihler 1942’yi gösterdiğinde, BMW de pervane olgusunu kendi şirket logosu ile ilişkilendirmeye başlıyor. Nasıl mı? Uçak Motoru Haberleri (Flugmotoren-Nachrichten) isimli BMW’ye ait bir mecrada, BMW ambleminin döner bir pervane olduğuna dair hikayeyi destekleyen bir makale yayınlayarak… Makalede, döner bir pervanenin üzerine yerleştirilmiş bir BMW logosu resmi yer alıyor. Bu da pervane algısını zayıflatmanın aksine, güçlendiren bir adım olarak görülüyor.

Kaynak: BMW 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.