1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Çip Kıtlığında Yeni Kriz: Piyasaya Sahte Çipler Sürüldü

Çip Kıtlığında Yeni Kriz: Piyasaya Sahte Çipler Sürüldü

Otomotivin yanında birçok sektörde üretimi olumsuz etkileyen küresel çip krizini fırsat bilenler yeni bir krizi tetikledi.

Abone Ol google-news

Benzin Fiyatlarına İndirim Bekleniyor

Çip Kıtlığında Yeni Kriz: Piyasaya Sahte Çipler Sürüldü

Çip kıtlığında yeni kriz. Bu yılın başlarında otomotivde başlayan çip tedarik sorunları, birçok markayı zor durumda bırakmış ve üretimlerde aksama yaşanmıştı. Daha sonra ise bu kriz, tüketici elektroniği sektörüne de sıçramış ve başta telefon ve TV pazarında olmak üzere çeşitli sorunlar baş göstermişti. Aylar geçmesine rağmen, çip krizi henüz çözülebilmiş değil ve hala üretimi aksayan birçok marka var.

Çip Kıtlığında Yeni Kriz: Piyasaya Sahte Çipler Sürüldü

Üstelik bu da yetmezmiş gibi, piyasada milyonlarca sahte çip dolaşmaya başladı. TechRepublic tarafından paylaşılan bilgilere göre, krizi fırsata çeviren yarı iletken dolandırıcıları, birçok sahte ya da hatalı çipi piyasaya sürüyor. Artan talebe yanıt veremeyen birçok marka, ihtiyaç duydukları mikroçipleri tedarik edebilmek için pek de güvenilir olmayan satıcılara yöneliyor.

Fiat Egea’da Otomatik Vites İçin Tarih Belli Oldu


Wall Street Journal’ın yakın zamanda bildirdiğine göre, dolandırıcılar alıcıları tuzağa düşürmek için arama motorlarında çip satın alma reklamlarını kullanıyor. WSJ’ye göre çok sayıda saygın firma, kalitesiz yapılmış veya hiç çalışmayan sahte çiplerden çok sayıda sipariş vererek bu tuzağa düşüyor.

Uzmanlar, yarı iletken sektöründe yaşanan sahte çip probleminin gelecekte çok büyük sorunlara yol açabileceğini söylüyor. Üstelik güvenlik açısından kritik uygulamalarda kullanılan bu çipler, insan hayatına bile mâl olabilir.

Chevrolet 73 Bin Aracını Geri Çağırıyor


Elektronik tasarım otomasyon firması Synopsys’in baş güvenlik teknolojisi uzmanı Mike Borza, “Sahte veya hatalı yarı iletkenler, sadece şirketler için maliyetleri artırmakla kalmaz, aynı zamanda kullanımları yaşamı tehdit eden sonuçlar da doğurabilir. Arabanızdaki bir ABS fren modülünde sahte bir çipin olduğunu veya uçacağınız bir sonraki uçağın elektronik sisteminde hatalı bir çip kullanıldığını hayal edin. Bu durum, geri döndürülemez sonuçlar doğurabilir.” ifadelerini kullandı. 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.