1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Otomotiv Sektörünü Çip Krizinden Daha Büyük Kriz Bekliyor

Otomotiv Sektörünü Çip Krizinden Daha Büyük Kriz Bekliyor

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Rivian’ın CEO’su RJ Scaringe otomotiv dünyasını bekleyen büyük tehlikeyi dile getirerek, “çip krizi bunun yanında çerez kalacak” dedi.

Abone Ol google-news

Benzin Fiyatlarına İndirim Bekleniyor

Otomotiv Sektörünü Çip Krizinden Daha Büyük Kriz Bekliyor

Son zamanlarda küresel çip tedarik sorunları nedeniyle birçok otomobil üreticisi üretimi durdurmak zorunda kalmış ve zaman zaman aksamalar yaşanmıştı. Rivian CEO’su RJ Scaringe ise otomobil dünyasını bekleyen asıl krizin bataryalarda yaşanacağını ve çip krizinin bunun yanında hafif kalacağını söylüyor. Üstelik bu sorunun etkilerinin önümüzdeki 2023 yılı boyunca hissedileceği belirtiliyor.

Otomotiv Sektörünü Çip Krizinden Daha Büyük Kriz Bekliyor

Bazı üreticiler, muhtemel bir batarya krizine önlem almak için büyük yatırımlar yapmaya başladı. Örneğin Tesla, pil hücresi ve diğer elektrikli araç bileşenlerini ürettiği Gigafactory Nevada projesi için Panasonic ile anlaştı. Batarya üreticisi ortakları için hammadde temini konusunda da büyük yatırımlar yapan Tesla, sonrasında kendi bataryalarını üretmeye başladı.

RJ Scaringe, Rivian’ın da benzer bir yaklaşım izlediğini belirterek birçok farklı tedarikçiyle ortaklık yaptıklarını ve sonunda kendi pil hücrelerini üretmeyi de planladıklarını dile getirdi.

Amazon’un büyük yatırımlar yaptığı Amerika merkezli elektrikli araç üreticisi Rivian, özellikle yüksek menzil sunan elektrikli otomobilleriyle Tesla’nın en büyük rakiplerinden biri olarak gösteriliyor. Teknolojik görünümleriyle gelecekten gelmiş gibi görünen pick-up ve SUV modelleriyle bilinen Rivian, geçtiğimiz aylarda ilk aracını banttan indirmişti.

En Çok Satılan 10 Modelin Yakıt Tüketim Verileri

Türkiye’nin Ehliyet Alan İlk Kadın Şoförü ve Otomobil Yarışçısı

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.