1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Boyu 1.65’ten Kısa Olan Sürücülere Uyarı!

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Boyu 1.65’ten Kısa Olan Sürücülere Uyarı!

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Boyu 1.65’ten Kısa Olan Sürücülere Uyarı! Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Boyu 1.65’ten Kısa Olan Sürücülere Uyarı! Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı boyu 1,65 metreden kısa olan sürücülerin ise ön koltukta geriye çekilerek oturmaları gerektiğini bildirdi. Trafik Hizmetleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, yapılan bir gerçek çarpışma deneyinde emniyet kemeri ve hava yastığının birlikte kullanımının ciddi

Abone Ol google-news

Rusya’da Faaliyetlerini Durduran Otomotiv Şirketleri

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Boyu 1.65’ten Kısa Olan Sürücülere Uyarı!

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Boyu 1.65’ten Kısa Olan Sürücülere Uyarı! Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı boyu 1,65 metreden kısa olan sürücülerin ise ön koltukta geriye çekilerek oturmaları gerektiğini bildirdi.

Trafik Hizmetleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, yapılan bir gerçek çarpışma deneyinde emniyet kemeri ve hava yastığının birlikte kullanımının ciddi kafa çarpmalarının yüzde 75’ini, ciddi göğüs yaralanmalarının yüzde 66’sını önlemede etkili olduğunun belirlendiği hatırlatıldı.

Boyu 1.65’ten kısa olanlar…

Boyu kısa olan sürücülerin de emniyet kemeri konusunda uyarıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sürücü ve tüm yetişkin yolcular, özellikle boyu 165 santimetreden düşük olanlar, emniyet kemerlerini doğru bir biçimde bağlamalıdırlar ve ön koltuk yeterince geriye çekilmiş olarak seyahat etmelidirler. Araçta hava yastığı olsa bile, bir kişi emniyet kemeri yoksa çok ciddi bir şekilde yaralanabilir ya da ölebilir. Bir çarpma anında emniyet kemeri takmak kişinin içeride bulunan şeylere çarpmasını engelleyebilir.

Koltuğu geri çekin

Ön koltukta oturan sürücü uygun pozisyonda ve koltuk mümkün olduğunca geriye çekilmiş olarak oturmalıdır. Emniyet kemeri her zaman ve doğru biçimde takılmış olmalıdır.

Eğer direksiyonunuz ayarlanabiliyorsa başınıza doğru değil göğsünüze doğru getiriniz.

Hava yastığı ölümcül risk taşıyor

Emniyet’in açıklamasında ön koltukta oturan çocuklar için hava yastığının ölümcül olacağı bilgisi de verildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

-“Hava yastığı ön koltukta oturan çocuklar için ölümcül bir risk taşır. Ancak ön koltukta hava yastığının olmaması burayı 12 yaşın altındaki çocuklar için güvenli bir yer haline getirmez. Önde hava yastığı olmasa bile 12 yaşın altındaki çocuklar arka koltukta daha güvendedirler.

Çalışmalar, araçta yolcular için hava yastığı olsun olmasın çocukların arka koltukta oturmalarının yüzde 29 daha güvenli olduğunu göstermektedir. ‘

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

“Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Boyu 1.65’ten Kısa Olan Sürücülere Uyarı!” için bir yorum

  1. ErnestoNef dedi ki:

    🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.