1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Bakım Çalışması 900 Gün Sürecek

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Bakım Çalışması 900 Gün Sürecek

Fatih Sultan Mehmet köprüsünde yapılacak olan bakım ve onarım çalışmaları resmen başladı. Çalışmaların 900 gün süreceği açıklandı. İstanbul’daki durumun ne olacağı hakkındaysa bir açıklama gelmedi.

Abone Ol google-news

Benzin Fiyatlarına İndirim Bekleniyor

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Bakım Çalışması 900 Gün Sürecek

2013’te ciddi hasar gören ve ağır bakım geçiren Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün tüm askı halatları değişecek. İhalesi 508.3 milyon liraya Makyol ve Japon IHI’ya verildi. 900 gün sürecek inşaat resmen başladı. İstanbullulara henüz hiçbir resmi açıklama yapılmadı.

Avrupa’yı Asya’ya bağlayan İstanbul Boğazı’ndaki üç köprüden biri olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü büyük bakıma alınıyor. Köprünün güvertesini tutan asma kabloları değişecek. Ayrıca köprünün döşenen malzemelerinin bakımları, asfalt, teknik alanların yenilenmesi, trabzan ve korkulukların onarımı da proje kapsamında yapılacak.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Bakım Çalışması 900 Gün Sürecek

Bu çerçevede hazırlanan FSM Köprüsü Askı Halatlarının Değiştirilmesi Boğaz Köprülerinin Eksik Kalan İşlerinin tamamlanması Yapım İşi” başlıklı ihale 6 Temmuz’da yapıldı. Davet usulüyle yapılan ihale de yaklaşık maliyet 552 milyon 574 bin lira olarak belirlendi. İhale 508 milyon 312 bin liraya Japon IHI Infrastructure ile Makyol İş Ortaklığı’na verildi.


Google Haritalar, Köprü ve Yol Ücretlerini Gösterecek


6 Ağustos günü imzalanan sözleşmeye göre projenin süresi dört gün önce başladı. 900 gün sürecek iş 7 Şubat 2024’te tamamlanacak. Japon firma, projeyle ilgili yaptığı açıklamada, FSM Köprüsünün Japon resmi kalkınma yardımı (ODA) kredisi ile tamamlandığı ve 33’üncü yılına girdiği hatırlatıldı.

Askıların Tamamı Değişecek

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Bakım Çalışması 900 Gün Sürecek

Açıklamada şöyle denildi: “2013 yılında gerçekleştirilen, “Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin Büyük Onarım ve Yapısal Güçlendirilmesi İnşaat İşleri” sırasında FSM’de hasarlı askı kablolarının tespit edildi ve ciddi hasar gören kabloların bir kısmı acil olarak değiştirildi. Bu tespitin ardından köprünün tüm askı kablolarının genel denetimi yapıldı. Sonuç olarak Karayolları Genel Müdürlüğü köprünün tüm askı kabloları için askı kablo değişiminin gerekli olduğunu anladı ve projeyi gerçekleştirmeye karar verdi.”


Türkiye’de En Fazla Kiralanan Otomobil Markası Açıklandı


İstanbulluların Hayatını Ne Kadar Etkileyecek?

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Bakım Çalışması 900 Gün Sürecek

Sözleşmeye göre resmen başlayan inşaatla ilgili henüz Karayolları Genel Müdürlüğü veya başka bir makamdan resmi açıklama yapılmadı. Yaklaşık 3 yıl sürecek inşaatın İstanbulluların hayatına ne kadar etki edeceği merak ediliyor.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü

  • Açılış: 3 Temmuz 1988
  • Tür: Asma Köprü
  • Uzunluk: 1510 metre
  • Genişlik: 39.4 metre

Kaynak: Sözcü 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.