1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. İkinci El Araç Satışlarında Yeni Düzenleme

İkinci El Araç Satışlarında Yeni Düzenleme

İkinci El Araç Satışlarında Yeni Düzenleme İkinci El Araç Satışlarında Yeni Düzenleme Sıfır araç fiyatlarının yükselmesiyle son aylarda büyük rağbet gören ikinci el araç piyasasında ortaya çıkan tablo bir takım düzenleme kararlarını da beraberinde getirdi. Buna göre, ikinci el araba alacakların tek adresi haline gelen online satışlarda ilan girişlerine TC kimlik numarası ve ekspertiz raporu

Abone Ol google-news

1991 Model Tofaş Rekor Fiyata Satıldı

İkinci El Araç Satışlarında Yeni Düzenleme

İkinci El Araç Satışlarında Yeni Düzenleme

Sıfır araç fiyatlarının yükselmesiyle son aylarda büyük rağbet gören ikinci el araç piyasasında ortaya çıkan tablo bir takım düzenleme kararlarını da beraberinde getirdi. Buna göre, ikinci el araba alacakların tek adresi haline gelen online satışlarda ilan girişlerine TC kimlik numarası ve ekspertiz raporu zorunluluğu getirilecek.

KİMLİK NUMARASI VE EKSPERTİZ RAPORU ZORUNLULUĞU

Konuyu Ticaret Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileriyle görüşen İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) yetkilileri ikinci el araç ilanlarına yönelik bir takım taleplerde bulundu.

Bakanlık yetkilileri ile koordineli bir çalışma yürüten İMAS yetkilileri; internet sitelerine verilen ilanlara TC kimlik numarası ve ekspertiz zorunluluğu getirilmesini istiyor.

BAKANLIK DAHA GENİŞ KAPSAMLI ÇALIŞMA İÇERİSİNDE

Bakanlığın online kanallar üzerinden kim kaç ilan girmiş? Ne satmış? Kaç adet satmış? gibi tüm bilgileri geriye dönük isteme hakkı olduğuna da dikkat çeken İMAS yetkilileri, ilgili bakanlıkların daha geniş kapsamlı bir çalışma içerisinde olduğunu çok yakında detaylarının netleştirileceğini belirtiyor.

YÜZDE 14 ARTIŞ VAR

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı rakamlara göre, ikinci el otomobil satışları 2019 yılında yüzde 14 artış kaydetti. Otomobil ve hafif ticari araç satışları da dahil olmak üzere, ikinci el sektöründe 2019 yılında 7 milyon 614 bin 301 adetlik satış gerçekleştirildi.

10 ARAÇ SATANA 50 BİN TL CEZA!

Öte yandan Maliye ise bir yıl içerisinde üçten fazla ikinci el araç alıp satan komisyoncuları kıskaca almış durumda. Banka, noter ve emniyet kanalları üzerinden elde edilen bilgiler ışığında yapılan incelemeler sonucunda. Alım satımları ticari amaçla yaptığı tespit edilenlere geriye dönük para cezaları çıkarılıyor. Yapılan incelemeler sonucunda 10 araç alıp satan bir kişiye geçtiğimiz günlerde 50 bin liralık vergi çıkarıldı.

YETKİ BELGESİ ZORUNLULUĞU 1 EYLÜL’DE BAŞLIYOR

İkinci el otomobil alım satım işiyle uğraşan kişilere getirilen yetki belgesi zorunluluğu ise 31 Ağustos 2020 itibariyle başlıyor. Söz konusu belge olmadan bahsedilen tarihten itibaren tacirler araç alış satış işlemi gerçekleştirilemeyecek. İkinci el araç satışı yapılan yerleri, ödeme yöntemlerini ve satış şartlarını da düzenleyen yönetmelik ile çok ciddi cezalar da uygulamaya alınacak.

TÜVTÜRK Araç Muayene İşlemleri

Ağır Hasar Kayıtlı Araba Alınır Mı?

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.