1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. İkinci el otomobil fiyatlarındaki düşüş piyasaya ne kadar yansıdı?

İkinci el otomobil fiyatlarındaki düşüş piyasaya ne kadar yansıdı?

İkinci el araba fiyatları düşüyor mu? İkinci el piyasası son durum hakkında konuşan uzman görüşleri. Peki, ikinci el araba fiyatları düşecek mi?

Abone Ol google-news

AB’de Yeni Otomobil Satışları Nisanda Düştü

İkinci el otomobil fiyatlarındaki düşüş piyasaya ne kadar yansıdı?

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el araç piyasasının tüm olumsuzluklara rağmen geçen yıl büyümeye devam ettiğini belirtti. Erkoç, 2019’da 8,7 milyon motorlu kara taşıtının devri yapılırken bu sayısının geçen yıl 9,2 milyona yükseldiğini söyledi. Erkoç, söz konusu rakamın 2018’de 7,7 milyon, 2017’de 7,5 milyon ve 2016’da 6,7 milyon olduğuna dikkati çekti.

Geçen yıl ikinci el araç sektöründe satışların ekim ayına kadar arttığını ancak sonrasında bir durgunluk yaşandığını aktaran Erkoç, Aralık 2020’de bir önceki yılın aynı ayına göre devri yapılan araç sayısının yarı yarıya düştüğüne işaret etti. Erkoç, “Gerek pandemi sebebiyle insanların bireysel araç kullanımına yönelmesi, gerekse sıfır araç pazarında yaşanan durgunluk sebebiyle 2020 yılı boyunca ikinci el araca talep arttı. Böylelikle 5 yıl boyunca sektör büyümeye devam etmiş oldu. Ancak ekim ayından itibaren ikinci el araç pazarında da büyük bir durgunluk yaşanıyor. Aralık ayında yüzde 64,2’si otomobil olmak üzere toplamda 544 bin 583 adet araç el değiştirdi. Bir önceki yılın aynı ayında bu rakam 1 milyon 22 bin 892 olarak gerçekleşmişti hatta 2016 yılından itibaren tüm ayların en düşük satışı Aralık 2020’de yaşandı.” değerlendirmesinde bulundu.

İkinci el otomobil fiyatlarındaki düşüş piyasaya ne kadar yansıdı?

İkinci el otomobil fiyatlarındaki düşüş piyasaya ne kadar yansıdı?

İkinci El Araç Fiyatları Düştü Mü?

İkinci el araç piyasasında yaşanan bu durgunluk nedeniyle fiyatların da gerilediğine dikkati çeken Erkoç, “Şu an ikinci el fiyatlarında yüzde 15’e varan bir düşüş yaşanıyor. Araç almak isteyen vatandaşlarımız bu fırsatı değerlendirebilir, şu an araç almak için doğru bir zamandayız.” dedi.

Erkoç, aşılamanın yaygınlaşması ve normalleşme süreciyle ötelenen ikinci el talebinin de artacağını belirterek şunları kaydetti: “Bunun yanı sıra aralık ayında satışlarda yaşanan bu ciddi düşüş potansiyel alıcıların da beklemede olduğunun bir göstergesi. Şubat ayı itibarıyla bekleyen alıcılar da harekete geçecek, talebin artması araç fiyatlarına da yansıyacaktır. Pandeminin nasıl seyredeceğini öngöremediğimiz için tüm dünyada sıfır araç üretimi ve tedarikinde yaşanabilecek sıkıntılar da ikinci el araç fiyatlarına yansıyacaktır.” Erkoç, 2021 yılında da ikinci el araç sektörünün büyümeye devam edeceğini beklediklerini sözlerine ekledi.

İkinci El Otomobil Alınır Mı?

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Şahsuvaroğlu, ikinci el piyasasında fiyatların yavaş yavaş normale dönmeye başladığını ifade ederek, şunları kaydetti: “Bugün gelinen noktada görüyoruz ki piyasada yeterince ikinci el var, bulunurluk had safhada. İnternet sitelerine girin bakın, 3 ay önce istenen fiyatla bugünün arasında en az 30 bin TL fark var. Demek ki her şey normale dönüyor. İkinci elde de sabreden, bekleyen, biraz acelesi olmayanlar 3 ay önce 200 bin TL’ye alacağı arabayı bugün 160-170 bin TL’ye alabilecek durumda. Artık doğru fiyatına satın alınacak. İkinci el araç üzerindeki o aşırı köpük gitti. İkinci elin şu anda sağlıklı bir zemine oturduğunu görüyoruz.”

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

“İkinci el otomobil fiyatlarındaki düşüş piyasaya ne kadar yansıdı?” için bir yorum

  1. Hasan Çağlayan dedi ki:

    Çok beklersiniz düşsün Devlet ÖTV indirimine gitmediği sıfır araçların inanılmaz fiyatlarda olması 2. el fiyatlarını Tavan yaptırdı. Vatandaş 100 aldığı bir aracı 80 mi satacak bu ülkede fiyat düşmez aksine artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.