1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Taşınabilir 3 boyutlu ‘maket polis aracı’ üretildi

Taşınabilir 3 boyutlu ‘maket polis aracı’ üretildi

Eskişehir’de, trafik kazalarının azaltılması amacıyla bazı noktalara yerleştirilen ‘maket polis aracı’nın işlevini artırmak amacıyla güneş enerjili 3 boyutlu mobil maket üretildi.

Abone Ol google-news

Benzinin Litre Fiyatı 23 Liraya Yaklaştı

Taşınabilir 3 boyutlu ‘maket polis aracı’ üretildi. Eskişehir’de trafik denetimlerinde kullanılması amacıyla üretilen 3 boyutlu maket polis aracı kentin bazı noktalarına yerleştirildi. İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, trafik kural ihlallerini ve trafik kazalarını önlemek amacıyla üretilen maket polis araçlarını kentin belirli noktalarına yerleştirdi. Kamera sistemine sahip ve güneş enerjisiyle çalışan araçların yardımıyla, trafik denetimlerinin etkili, sürekli ve yoğun yapılması hedefleniyor.

Taşınabilir 3 Boyutlu Maket Polis Aracı

Taşınabilir 3 boyutlu 'maket polis aracı' üretildi

Trafik Denetleme Şube Müdürü Zafer Aydın, Emniyet Genel Müdürlüğünce trafik kuralı ihlalleri ve dolayısıyla kazaların önlenmesi amacıyla maket polis araçlarının yurdun dört bir yanında yol kenarlarına yerleştirildiğini hatırlattı.

Aydın, bu sayede trafik denetimlerinin etkili, sürekli ve yoğun yapılması, personelin görünürlüğüne katkıda bulunulması, sürücüler üzerinde sürekli denetim hissi oluşturulması ve “algılanan yakalanma riski duygusu” etkisi altında araç kullanımının sağlanmasının hedeflendiğini dile getirdi.

Eskişehir’i çevre illere bağlayan kara yollarında 9 maket polis aracının kullanıldığını aktaran Aydın, bu sayede sorumluluk bölgelerinde 2020 yılında ölümlü trafik kazalarında 2019’a göre yüzde 9, yaralanmalı kazalarda da yüzde 25 düşüş sağlandığını söyledi.

Yarı römork üzerine tasarlanıp üretilen mobil araçla ilgili bilgi veren Aydın, şöyle konuştu: “Günün gelişen şartları da dikkate alınarak mobil maket trafik polis aracının günlük ve saatlik yer değişimine imkan verecek şekilde yarı römork üzerine imal edilmesi ile trafik kazalarının önlenmesinde daha aktif rol alacağı öngörülmüştür. 3 boyutlu maket model araç, ilimizde faaliyet gösteren 2 firmanın 15 günlük hummalı çalışmaları sonucu imal edilmiş olup, sorumluluk sahamızda kullanılmasına başlanmıştır. Maket model aracın römorkla beraber ağırlığı 400 kilogramdır. Yarı römorkumuz 750 kilogramın altında olduğu için tescil zorunluluğu bulunmamaktadır. 100×60 santimetre ebatlarında güneş enerjisi paneli ile şarj edilen aküyle, ortalama 3 gün boyunca tepe lambasının çalıştırılması sağlanmaktadır.”

Taşınabilir maket aracın ön çeki demirinin, herhangi bir güvenlik zafiyeti oluşmaması için sökülebilir nitelikte imal edildiğini bildiren Aydın, “Araç üzerinde 2 kamera sistemi bulunmaktadır ve araç takip sistemine entegrasyonu sağlanmıştır.” dedi.

Günlük ve saatlik yer değişimine olanak verecek şekilde tasarlanan mobil araç, başka bir araca bağlanarak saatte 100 kilometre hızda seyredebiliyor. Kentte maket polis aracı sayısını artırmak için çalışmalar sürüyor.

Kaynak: NTV

Ocak ayında kaç adet araç satıldı? En çok satan marka?

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.