1. Anasayfa
  2. Karavan
  3. Karavan Çeşitleri Arasında En Çok Tercih Edilen Modeller

Karavan Çeşitleri Arasında En Çok Tercih Edilen Modeller

Karavan, 19. Yüzyıl sonlarına doğru sirk çalışanlarının konaklaması için tasarlanmıştır.

Abone Ol google-news

Yerli karavan üretimine teşvik talebi!

Karavan Çeşitleri Arasında En Çok Tercih Edilen Modeller

Otomobil sektöründeki gelişmeler sonrasında motokaravan adı verilen ve çekme aracına ihtiyaç duyulmadan kullanılan karavan türleri tasarlanmıştır. Günümüzde çekme karavan ve motorkaravan olmak üzere iki tür karavan bulunuyor.

Karavan Çeşitleri Arasında En Çok Tercih Edilen Modeller

İki karavan türünün de kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Kısa konaklama süreleri söz konusuysa motokaravan, uzun süreli konaklamalarda, ise çekme karavan tercih edilmektedir. Çekme karavanlarda lastik aşınma giderleri dışında pek bir amortisman ihtiyacı yoktur. Daha çok gezme ön planda ise motokaravan tercih nedeni olmaktadır.

Karavan Çeşitleri Arasında En Çok Tercih Edilen Modeller!

Karavanlar, genellikle yaşamsal fonksiyonlara minimum ölçülerde cevap verebilecek şekilde yatak, mutfak, tuvalet, banyo ve oturma birimi donanımlarına sahip, motorlu araç standart ölçülerine uygun, hareketli yaşam mekanlarıdır. Karavanlar, motokaravan ve çekme karavan olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır.

Motokaravanlar: Kendi kendine hareket edebilen ve iç düzeni kamp yapmaya elverişli olarak tasarlanmış, motorlu kamp taşıtlarıdır. Motokaravanlar tek parça halinde olup kapalı kasa panelvanlara, kamyonetlerin arkasına ya da otobüs kasalarının içine tasarlanabilir.

Çekme Karavanlar: Bir çekici aracın arkasına bağlanılarak çekilen römork şeklindeki karavandır. Bu karavanları çekebilmek için karavanı çekebilecek güçte araçlara ihtiyaç vardır. Seyahatlerde araç karavandan ayrılabilir ve sadece araçla da gezilebilir. Çekme karavanlar Türkiye’de 750 kg’dan hafif ve 750 kg’dan ağır olarak iki gruba ayrılıyor. Birinci gruptaki karavanlar ruhsatsız, ikinci gruptaki karavanlar ise ruhsatlı olarak karayollarında kullanılabilir.

Motokaravan (Campervan)

Karavan Çeşitleri Arasında En Çok Tercih Edilen Modeller!

Bu karavanlar B sınıfı ehliyete sahip kişilerin kolaylıkla kullanabileceği karavan çeşitlerinden birisidir. Panelvan araçların karavana dönüştürülmüş hali, bu karavanlar dışarıdan normal bir panelvan araç görünümünde, iç kısmı ise seyahat edebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Çekme Karavanlar

Karavan Çeşitleri Arasında En Çok Tercih Edilen Modeller

Bir araca bağlanarak çekilen karavan çeşididir. Kullanışlı ve konforlu olması, karavanın iç tasarımına bağlı olarak 2 ile 6 kişi arasında kişilik yaşam alanı sunması nedeniyle tercih edilmektedir. Çekme karavanların iç kısmında ocak, lavabo, klozet, masa, buzdolabı gibi yaşam alanı ve eşyaları bulunuyor.

Küçük Gözyaşı Römorkları (Tiny teardrop trailers)

Karavan Çeşitleri Arasında En Çok Tercih Edilen Modeller

Bu küçük şık römorklar, küçük bir araçla çekmek isteyenler arasında popülerdir. Klasik arabalar, spor arabalar ve hatta üç tekerlekli araçlarla bile sorunsuz olarak çekilebilir. İki kişinin konaklayabileceği bir alan sunuyor. Ayrıca bazı modellerinde mutfak olabiliyor.

Tavanı Yükselen Karavanlar (Pop top caravans)

Karavan Çeşitleri Arasında En Çok Tercih Edilen Modeller

Çok daha az popüler olan karavan türüdür. Ayakta durmanızı kolaylaştırmak için yükselen bir tavanı bulunuyor. Bu da karavanı çeken aracınızın daha az sürtünme sağlayacağı için yakıt tüketimi azalacaktır. Bu karavanlar standart bir ev garajına sığabiliyor.

Mini Karavanlar (Tiny GRP caravans)

Karavan Çeşitleri Arasında En Çok Tercih Edilen Modeller

Çok küçük ve ucuz olması nedeniyle tercih ediliyor. Bu karavanlar genellikle tek kişi için uygun oluyor. İç donanımına gelecek olursak, içine sadece yatak koyabilirsiniz veya yatak yerine tuvalet, banyo ve mutfak olarak tasarlayabilirsiniz.

Katlanan Karavanlar (Folding caravans)

Karavan Çeşitleri Arasında En Çok Tercih Edilen Modeller

Araçların çekmesi en kolay karavan türlerinden bir diğeri de katlanan karavanlardır. Bu karavanlar hafif olması çekmeyi kolaylaştırdığı için yakıt tasarrufu sağlıyor. Küçük olmasından dolayı otoparklara kolaylıkla park ediliyor. Çekmesi kolay, ancak her seferinde kurulum gerektirdiği için zaman kaybettirici olabiliyor. Bu karavanın seri üretimi yok, ancak sipariş üzerine özel olarak yapılıyor.

Beş tekerlekli Çekme Karavanlar (Fifth wheelers)

Karavan Çeşitleri Arasında En Çok Tercih Edilen Modeller

Normal karavanlardan daha yüksek olan, yüksek motorlu pick-up tarzı araçlarla çekilebilen karavanlardır. Geniş yaşam alanı sunulan hatta açılıp kapanan bölümleri de bulunuyor. Lüks karavan arayanlar için idealdir. Tabi lüks olduğu için fiyatı da pahalı oluyor.

Karavan Fiyatları

İkinci el karavanların ilanlarına baktığımızda çekme karavanların en ucuzu 10 bin TL’den, motokaravanlar da ise 25 bin TL’den başlıyor. Karavanların fiyatlarını eski-yeni olması, lüks olması, geniş yaşam alanı sunması gibi faktörler etkiliyor.

Türkiye’de Bulunan Karavan Üreticileri

Ülkemizde karavan işini hakkıyla yapabilen pek çok marka mevcut.

Yurt Dışından Araba Getirmek? Araba Alma Şartları Neler?Evinizden Otomobil Müzelerini Gezmek İster misiniz?

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.