1. Anasayfa
  2. Otomobil Teknik Bilgileri
  3. Motor Temizliği: Motoru Yıkamak Zararlı mı?

Motor Temizliği: Motoru Yıkamak Zararlı mı?

Motoru temizleyebilirsiniz. Ancak, hiç ummadığınız sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

Abone Ol google-news

Motor Rektifiye Fiyatları 2022 – Motor Yenileme Nasıl Yapılır?

Motor Temizliği: Motoru Yıkamak Zararlı mı?

İçten yanmalı motorlar tamamen kapalı bir sistem olarak çalışır ve dış kısımlarında zamanla biriken toz, çamur, kir, tuz, kum gibi aşındırıcılardan etkilenmezler. Ayrıca motor kaputu içerisinde bulunan her türlü aksam ve parçalar da hava şartlarına dayanıklı olarak üretilmiştir ve izole edilmiştir. Bu nedenle yaz veya kış demeden normal sürüş şartlarında çalışan bir motor ve motor aksamları temizliğe ihtiyaç duymazlar. Ancak çok ağır arazi koşulları, yağ ve çeşitli motor sıvılarının sızması ve doğal felaketler sonucu motorlar aşırı kirlenebilir ve temizlik ihtiyacı duyulabilir.

Motor Temizliği Gerekli mi? Motoru Yıkamak Zararlı mı?

Motor Yıkandıktan Sonra Araba Motorunda Oluşabilecek Zararlar?

Motoru yıkayabilirsiniz. Ancak, hiç ummadığınız sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Motoru yıkamak gerekiyorsa bu konuda çok dikkatli olmalısınız. Motoru yıkadıktan sonra araç motor kısmında meydana gelecek zararlar arasında yıkama suyu, hava filtresinin içinden geçip motora sızarak paslanmaya neden olabilir, Bujiler ıslanabilir, bujiler ıslandıktan sonra düzgün ateşleme yapamazlar bu nedenler araba motoru çalışmaz veya motor vuruntu yapar.

Sıcak metal yüzeyler soğuk su ile karşılaştığı için motorda çatlamalar oluşabilir. Tazyikli su nedeniyle kaputun içine girmiş taş ya da çamur parçası motor aksamlarının arasına sıkışabilir veya vantilatör kayışına ve triger kayışı arasına girebilir çalıştırma anında dönen motor parçalarına zarar verebilir. Yeni nesil üretilen arabalarda  çok fazla elektronik sensör bulunduğu için su ve nemden etkilenerek arıza veya kısa devre yapabilir. Bu nedenle gösterge panelinde sensörlerin arıza lambası yanabilir. Eski hortum ve kablolarda yırtıklar oluşabilir.

Araçlarda atmosferik motorlar mekanik çalışma prensibine sahip olduklarından daha az, turbo motorlar ise çok ısınırlar. Turbo motorun yüksek basınçlı ve soğuk suyla aniden soğutulması durumunda bozulma veya arızalar meydana gelebilir. Bu nedenle yıkama işlemi atmosferik motorlarda bir nebze daha mümkündür.

Motorun Nasıl Yıkanması Gerekir?

Hiçbir zaman motoru yıkamak tavsiye edilmez. Ama motoru yıkamak istenirse; Motor ve turbonun soğuk olması gerekir. Motor beyni, alternatör ve hava filtresi su girmeyecek şekilde izole edilmelidir. Motora uzun süre su tutulmamalıdır.

Araçlardaki Sensörler ve Görevleri Nelerdir?

Arabamın Ömrünü Nasıl En Üst Düzeye Çıkarabilirim?

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.