1. Anasayfa
  2. Otomobil Teknik Bilgileri
  3. Otomatik Vites mi Manuel Vites mi?

Otomatik Vites mi Manuel Vites mi?

“Otomatik vites mi, manuel mi daha iyi?”, “Otomatik vitesin düz vitese göre dezavantajları var mı?” ya da “Manuel vites mi, otomatik vites mi çok yakar?”

Abone Ol google-news

Motor Rektifiye Fiyatları 2022 – Motor Yenileme Nasıl Yapılır?

Otomatik Vites mi Manuel Vites mi?

Araba severler aralarında en çok tartışma konularının arasında, hangi vites çeşidinin daha rahat, iyi, pratik, seri, kısacası daha iyi olduğudur. “Otomatik vites mi daha iyi, yoksa manuel vites mi daha iyi?

Otomatik Vites ile Manuel Vites Arasında Ne Fark Var?

Otomatik Vites mi Manuel Vites mi?

Bu iki vites tipi arasındaki fark, vites şanzımanının çalışma prensibidir. Düz vitesli araç kullananlar, vitesi manuel olarak değiştirirken, otomatik viteslide ise araç, hangi vitese geçmesi gerektiğine hız ve motor devri arasında bir bağlantı kurarak kendisi karar veriyor. İki şanzıman arasındaki bu fark araçta, yakıt tüketimi, manevra kabiliyeti, güvenli sürüş, konfor gibi birçok konuda değişiklikler gösteriyor. Otomatik – Manuel vites seçmekte kararsız olacak kişiler iki vites seçeneğinin de avantajına ve dezavantajına bağlı olarak tercihi belirleyebilir.

Manuel Vitesli Araçların Avantajları Nelerdir?

Manuel Vites Arabalar Otomatik Vitesli Arabalardan Daha Ucuz

Çalışma esnasında ve devir değişiminde daha fazla motor gücüne ihtiyaç duyan otomatik vitesli arabalara göre manuel vitesli araçlar daha az yakarlar. Yani manuel vitesli arabalarda yakıt tüketimi daha azdır. Ancak günümüzde gelişen teknoloji nedeniyle bu durum otomatik vitesli araçlarda artık değişiyor. Hatta günümüzde manuel vitese göre daha az yakan otomatik vites araba modelleri bile mevcut. Yine de henüz bu alanda manuel vitesli araçlar genel olarak daha avantajlı.


Dizel Araca Yanlışlıkla Benzin Konulursa Ne Olur?


Manuel vitesli arabaların şanzıman ve parçaları otomatik vitesli araçlara göre daha ucuzdur. Otomatik şanzımanlı araçlar bozulduğunda oluşan masraf, bu nedenle manuel viteslilere göre genellikle çok daha fazla olur.

Manuel vitesli arabaların aksine otomatik vitesli arabaların arızalanma nedenleri çok çeşitli ve bazen de maliyetli olabiliyor. Otomatik vitesli arabalarda bakımının düzenli yapılmaması, orijinal olmayan yedek parçaların kullanılması, şanzıman yağının eksilmesi gibi birçok neden bulunur. Bu da maliyetlerin artmasını beraberinde getirir. Otomatik vitesli araçlar manuel viteslilere göre kullanılışı daha pratik olması, daha yeni bir motor teknolojisine sahip olması gibi nedenler eklenince otomatik vitesli araçlar, manuel vitesli araçlarla karşılaştırıldığında daha yüksek fiyatlara satılıyor. Aynı markanın aynı modelinin farklı şanzımanlara sahip araçlar arasında bile hissedilir oranda fiyat farkı oluşabiliyor.

Otomatik Vitesin Manuel Vitese Göre Avantajları ve Dezavantajları

Avrupa'da Kişi Başına En Fazla Otomobil Düşen Ülkeler Belli Oldu

Otomatik Vites Teknolojisi Gelişiyor

Otomatik şanzımanlı araçların genel olarak maliyetinin daha yüksek olduğu doğru. Özellikle son yıllarda manuel şanzıman teknolojileri geliştiği gibi otomatik şanzıman konusunda da büyük atılımlar yapılıyor. Özellikle otomatik şanzıman teknolojilerinde yaşanan gelişim ve değişime örnek olarak Nissan araçlarda kullanılan X-Tronic şanzıman ele alınabilir. CVT şanzıman mantığındaki bu sistem, sabit vites değeri yerine sürekli değişken oranlı vites anlayışına sahip. 1. ya da 5. vites yerine yol ve sürüş şartlarına göre vitesi ayarlıyor, değerler arasında sürekli geziyor. Kesintisiz aktarım ile gücü maksimum değerde tutarak yüksek performans sağladığı gibi yakıt tüketimini de dengeliyor, hatta bu alanda tasarruf bile sağlıyor.

Ayrıca araç kullanımı ve tecrübeyle ilgili olarak da yakıt tasarrufu sağlanabiliyor. Çünkü araba kullanmayı yeni öğrenmiş kişiler genellikle manuel şanzımanda vites geçişini ideal zamanda yapmayı başaramadıkları için motor yüksek devirlerde çalışır. Bu da manuel vitesli araçlarda daha çok yakıt tüketilmesini beraberinde getirir. Yeni nesil otomatik şanzıman teknolojileri ise bu tip durumlarda vites değerini sabit tutmayıp ihtiyaca ve yola göre sürekli değiştirdiği için motor yüksek devirlerde kullanılmaz. Böylece otomatik şanzımanın, otomatik olarak yakıt tüketimini düşürdüğü söylenebilir.


Dünyanın En Az Arıza Yapan Arabaları


Konforu Sevenlerin ve Araba Kullanmaya Yeni Başlayanların Tercihi: Otomatik Vites

Otomatik vitesli bir araçtaki en önemli avantajı, trafikte sunmuş oluğu konforudur. Vites değişimi ve debriyaj kullanımı olmadan sadece direksiyona ve yola odaklanarak saatlerce yorulmadan trafikte araç kullanmanıza olanak tanıyor. Otomatik vitesli arabalarda debriyaj – fren – gaz ve vites değişimine odaklanmak zorunda kalmadığınız için trafiğe, yola, işaretlere ve levhalara çok daha iyi konsantre olabilirsiniz. Araba kullanmaya yeni başlayanlar otomatik vitesli araçlara daha hızlı adapte olabildiği bir yapıya sahiptir. Çünkü ilk kez araba kullanan biri için debriyaj – fren – gaz üçlüsü ve arabanın aldığı devire göre vites değiştirme konusu biraz karmaşık gelebilir. Eğer trafiğin çok olduğu İstanbul gibi Ankara gibi büyükşehirlerde araç kullanacaksanız. Otomatik vitesli araç tercih etmek daha iyi olacaktır. 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.