1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Otomotiv Sektörünün Durumu Kritik Durma Noktasında

Otomotiv Sektörünün Durumu Kritik Durma Noktasında

Otomotiv sektöründe önemli açıklamalar yapan Otomotiv Sanayi Derneği otomotiv sektöründeki yatırımların korunması ve ekonomik desteğin devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Abone Ol google-news

Nisan Ayında Trafiğe Kaydı Yapılan Araç Sayısı Açıklandı

Otomotiv Sektörünün Durumu Kritik Durma Noktasında

2018 yılı kasım ayında yürürlüğe giren 30 haziran 2019 tarihi itibariyle son bulan. Otomotiv sektöründeki ÖTV ve KDV indirimleri bitmesi nedeniyle otomotiv sektöründe satışlar durma noktasına geldi. ÖTV ve KDV teşviklerinin devam etmesi otomotiv sektöründe hareketlilik olmasına yardımcı olacaktır.

Çip Krizinden Sonra Otomotiv Sektöründe Yeni Kriz!

Otomotiv sektöründe önemli açıklamalar yapan Otomotiv Sanayi Derneği otomotiv sektöründeki yatırımların korunması ve ekonomik desteğin devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Otomotiv Sanayi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün yaptığı açıklamada: “Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olan otomotivde mevcut yatırımların korunması, eko-sistemin faaliyetlerini devam ettirebilmesi. Ve yeni yatırımların çekilebilmesi için iç pazar çok önemli bir etkendir. İç pazar, yılın başından bu yana vergi indirimi destek programına rağmen yüzde 45 geriledi. ÖTV ve KDV indirimi programının sona ermesi ile de satışlar adeta durdu.”

“Otomotiv sektörünün tamamı için hayati öneme haiz olan destek programının sona ermesi ile sektörün içinde bulunduğu koşullar daha da zorlaşmış oldu. Bu durumda, iç pazarın mevcut durumunu koruyabilmesi için otomotiv sektörünün tüm paydaşları olarak ortak beklentimiz. Otomotivin Türkiye için en öncelikli sanayi olması kabulü ile sektörün bu dönemde zarar görmemesi için destek programlarının süreç boyunca devamının sağlanmasıdır.” diye konuştu.


Dünyanın En Hızlı Otomobilinin Fiyatı Ne Kadar?


Yapılan ÖTV ve KDV teşviklerine rağmen yılın ilk yarısında otomotiv sektöründe yüzde 45’lik bir daralma söz konusu bu yılın ilk yarısında 195.144 adetlik satış gerçekleşti. 30 Haziran’dan bu yana geçen kısa süre içinde satışlar hızını kaybetmiş durumda.

Otomotiv Sanayi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün “Söz konusu desteğin devam ettirilmemesi sanayinin üretim adetlerine de olumsuz olarak yansıyacaktır.” dedi. 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.