1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Ralli Şampiyonu Burcu Burkut Erenkul’dan Acemi Şoför Şakası

Ralli Şampiyonu Burcu Burkut Erenkul’dan Acemi Şoför Şakası

Türkiye’nin en genç kadın ralli şampiyonu unvanını elinde bulunduran Burcu Burkut Erenkul, trafikte kadınlara yapılan cinsiyet ayrımcılığına dikkat çekti.

Abone Ol google-news

1991 Model Tofaş Rekor Fiyata Satıldı

Ralli Şampiyonu Burcu Burkut Erenkul’dan Acemi Şoför Şakası

Burcu Burkut Erenkul’dan acemi şoför şakası Porsche’nin araçlarının satıldığı ofise giden Erenkul, burada erkek satış danışmanlarıyla test sürüşüne çıkarken acemi bir sürücü izlenimi yaratarak, danışmanların tepkilerini görüntüledi. Aracı sürdüğü ilk dakikalarda, acemi gibi davranmaya devam eden Erenkul daha sonra ise yeteneklerini sergileyerek kullandığı araçla uzun süre drift yaptı. Erenkul’un drift yapmaya başladığı sırada, araçtaki danışmanların yaşadığı panik yüzlerine yansıdı. 

Burcu Burkut Erenkul Kimdir?

Ralli Şampiyonu Burcu Burkut Erenkul'dan Acemi Şoför Şakası

6 Şubat 1989 İstanbul doğumlu Türkiye’nin en genç kadın ralli şampiyonu Burcu Burkut Erenkul İstanbul Aydın Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema mezunudur. Burcu Burkut Erenkul otomobil sporlarına 7 yaşında Karting ile tanışmasıyla profesyonel spor hayatına başlamıştır. 15 yaşına kadar Karting yapmıştır. 16 yaşında Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’ndan (TOSFED) aldığı özel izinle Polo Ladies Cupta yarıştı. Böylelikle Türkiye’nin yarışan en genç pilotu oldu.


İlk Türk Kadın Otomobil Yarışçısı Samiye Cahid Morkaya Kimdir?


Rallici babasının yanında co-pilot koltuğuna oturmasıyla birlikte ralli ile tanıştı. Burcu Burkut Erenkul ilk ralli macerasına ise 2008 yılında başlamıştır. Türkiye Ralli Şampiyonası’nın uzun ve zorlu bir yarışı olan İstanbul Rallisi’nde finiş görerek, hedefine ulaştı. Yine 2008 yılında Fin bir pilotun yanına oturarak Off Shore deneyimi de yaşadı. 2010 yılında sponsorluk anlaşması imzalayana kadar ufak çapta mahalli rallilere katıldı.

2012 yılını, erkek rakiplerine karşı tek bayan pilot olarak yarıştığı Sınıf 8 kategorisini Türkiye Birincisi olarak tamamladı. 2013 yılında TRT Belgesel kanalında yayınlanan Tarihe Adını Yazdıran Kadınlar belgeselinde, Türkiye’nin ilk Otomobil yarışçısı Samiye Morkaya‘yı canlandırmıştır.

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.