1. Anasayfa
  2. Otomobil Teknik Bilgileri
  3. Rot Balans Ayarı Bozulursa Ne Olur?

Rot Balans Ayarı Bozulursa Ne Olur?

Rot ayarı araç direksiyonunun konumu ile gittiği yönün yani tekerleklerin hizasının aynı olması için yapılan bir ayardır.

Abone Ol google-news

Motor Rektifiye Fiyatları 2022 – Motor Yenileme Nasıl Yapılır?

Rot Balans Ayarı Bozulursa Ne Olur?

Rot balans ayarı birbirinden farklı şeylerdir. Rot ayarı araç direksiyonunun konumu ile gittiği yönün yani tekerleklerin hizasının aynı olması için yapılan bir ayardır.

Eğer araçta rot ayarı bozuksa o zaman araç sağa veya sola çekebilir. Bunu daha çok düz bir yolda test edebilirsiniz. Aracın direksiyonunu düz bir şekilde bıraktığında giderken bir süre sonra farklı yönlere doğru gitmeye başlıyorsa rot ayarı bozuk demektir. Rot ayarı yapılırken tekerlekler arasındaki açının ve uzaklıkların birbirine eşit olmasına bakılır.

Rot Balans Ayarı

Rot Ayarı Bozuk Olması

Bunun yanı sıra eğer bir araçta rot ayarı yoksa o zaman da tekerleklerin dişleri sıyrılır ve lastiklerin ömrü kısalır. Dönüşler de tekerlekler ses yapar. Rot ayarının yapılması için araç bunun için tasarlanmış bir alet ile bilgisayara bağlanır ve bozukluğun seviyesi tespit edilir ve ardından rot ayarı yapılır.  Tekerlekler paralel hale geldiğinde rot ayarı biter.

Balans Ayarı

Rot Balans Ayarı Bozulursa Ne Olur?

Balans ayarı ise tekerleklere eşit miktarda yük binip binmediğinin tespit edilmesi için yapılır. Eğer her tekerleğe eşit miktarda yük gitmiyorsa araç özellikle yüksek hızlarda hissedilen bir durum olan titreme yaşar. Balans ayarı için tekerlekler araçtan ayrılır ve bunu test etmek için tasarlanmış bir makineye bağlanır. Jant ve lastik basıncının olması gereken seviyede olup olmadığına bakılır. Sorun varsa giderilir. Tekerlekler döndürülmeye başlanır ve balans bozukluğu derecesi tespit edilir. Tekerleklerin gereken yerlerine uygun ağırlıklar koyularak tekerleğin dengesi sağlanır.

Rot balans ayarının bozuk olduğunu anlamak aslında oldukça kolaydır. İlk olarak araç sağa veya sola çekme gösterir. Bunu yanı sıra direksiyonda ve araçta titremeler yaşanır. Bu titreme sürücüde zaten tedirginliğe yol açar. Çukurlu yollar, bozuk veya taşlıklı yollar rot balans ayarının bozulmasına neden olabilir. En az 5000 en fazla 10000 kilometrede bir rot balans ayarlarına baktırılmalıdır.

Direksiyon Titremesi Neden Olur? Çözümü Nedir?

Aracımın Kaç Beygir Olduğunu Nasıl Öğrenirim?

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.