1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Milyonlarca otomobil sürücüsünü ilgilendiren karar: Tescil tarihine dikkat!

Milyonlarca otomobil sürücüsünü ilgilendiren karar: Tescil tarihine dikkat!

Mahkeme ilk muayene tarihinin ilk tescil tarihi yani otomobilin trafiğe çıkış tarihine göre belirleneceğine karar verdi.

Abone Ol google-news

AB’de Yeni Otomobil Satışları Nisanda Düştü

Milyonlarca otomobil sürücüsünü ilgilendiren karar: Tescil tarihine dikkat!

Geçtiğimiz günlerde mahkemeden milyonlarca otomobili ilgilendiren emsal niteliğinde bir karar çıktı. Trafik polisleri otomobil muayene kontrollerinin bitip bitmediğini Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi Sistemi (PolNet), üzerinden sorguluyor, otomobilin muayene bitiş tarihi PolNet sisteminde gecikme uyarısı veriyorsa, idari para cezası kesiliyordu. Bazı otomobillerde ilk tescil tarihinin, fabrika çıkış tarihi olarak sisteme kaydedildiği ortaya çıktı. Mahkeme polisin kestiği cezanın hukuka aykırı olduğuna karar verdi. Mahkeme ilk muayene tarihinin ilk tescil tarihi yani otomobilin trafiğe çıkış tarihine göre belirleneceğine karar verdi.

OYDER'den Otomotivde Araç Bulunurluk ve Fiyat Değerlendirmesi

İstanbul’da bulunan bir şirket, bünyesine kattığı sıfır kilometre bir otomobili 13 Nisan 2018’de tescil ettirdi. Otomobil  kullanım şekline göre yılda bir kez muayenesi bulunan otomobil, 23 Mart 2019’da trafik polisi tarafından çevrildi. Otomobilin PolNet üzerinden yapılan sorgusunda muayene tarihinin geçtiği belirlendi. Ancak, sürücüsü otomobilin sıfır alındığı ilk tescil tarihine göre ilk muayenenin 13 Nisan 2019’da olduğunu söyledi. Ruhsatı kontrol eden polis memuru da ilk tescil tarihine göre ilk muayenenin henüz bitmediğini fark etti. Ancak, PolNet üzerindeki sorguda otomobilin muayene yapılması gerektiğinin yazılı olduğu için ceza yazmak zorunda olduğunu söyledi ve otomobile, ‘Muayenesi yapılmamış bir otomobille trafiğe çıkma kuralına uymamaktan’ 235 TL, idari para cezası kesti.

AVUKAT İDARİ PARA CEZASINA İTİRAZ ETTİ

Durumu öğrenen şirket avukatı Fatih Al, düzenlenen trafik idari para cezasının haksız ve hukuka aykırı olarak düzenlendiğini tespit ederek iptali için Küçükçekmece Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurdu.


Yeni Hyundai Tucson N Line Özellikleri Açıklandı


MAHKEME: İLK MUAYENEDE, İLK TESCİL TARİHİ BAZ ALINMALI

Mahkemenin incelediği başvuru, trafiğe ilk çıkış tarihi ve ilk tescil tarihi 13 Nisan 2018 olan otomobilin cinsi ve kullanım şekline göre yılda 1 kere muayenesinin bulunduğunu, söz konusu otomobilin da ilk muayene bitim tarihinin ise ilk tescil tarihinden bir yıl sonra yani 13 Nisan 2019 olması gerektiğini vurguladı ve henüz bir yıllık muayene süresi dolmadan uygulanan idari para cezasının hukuka aykırı olduğunu tespit ederek, 23 Mart 2019 tarihli düzenlenen ceza tutanağının iptaline karar verdi.

“POLNET, İLK TESCİL TARİHİNİ DEĞİL, FABRİKA ÇIKIŞ TARİHİNİ BAZ ALIYOR”

Verilen kararın emsal niteliği taşıdığını belirten Avukat Fatih Al, son derece önemli bir tespitte bulunarak, Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi Sistemi (PolNet)’e kaydedilen otomobillerin fabrika çıkış tarihlerinin baz aldığını karışıklığın da bundan kaynaklandığını tespit ettiklerini söyledi.  “Son yıllarda otomobil ruhsatlarında muayenenin bitiş tarihi konusunda bir bilgi olmadığı gibi otomobillerin muayene tarihinin bitim tarihi hususunda her hangi bir bilgilendirme de otomobil sahibine verilmemektedir. Anladığımız kadarıyla sistemde otomobilin trafiğe tescil (ilk tescil kaydı) tarihi yerine otomobilin fabrikadan çıkış tarihi baz alınarak muayene bitiş tarihinin belirlendiğini öğrenmiş bulunmaktayız.  İdari trafik para cezasının iptali için yapmış olduğumuz başvuru, Sulh Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi” dedi.

EMSAL NİTELİĞİNDE KARAR

Bu konu hakkında birçok vatandaşın habersiz olabileceğini ifade eden Avukat, verilen bu kararın emsal niteliği taşıdığını belirtti. 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

“Milyonlarca otomobil sürücüsünü ilgilendiren karar: Tescil tarihine dikkat!” için bir yorum

  1. Donald Mertens dedi ki:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.