1. Anasayfa
  2. Otomobil Teknik Bilgileri
  3. Tork Nedir, Beygir Gücünden Ne Farkı Var?

Tork Nedir, Beygir Gücünden Ne Farkı Var?

Tork ve beygir gücü arabaların özelliklerini incelerken çok sık karşımıza çıkar. Tork genellikle de, beygir gücü ile karşılaştırılır. Bu yazımızda Tork ve Beygir Gücü hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Abone Ol google-news

Yokuş Kalkış Desteği Nedir? Ne İşe Yarar?

Tork Nedir, Beygir Gücünden Ne Farkı Var?

Aracın performans önceliğine göre seçim yapmak isteyen sürücüler bazı noktalara dikkat eder. Aracın performansını belirleyen iki temel kavram vardır. Bu kavramlar, tork ve beygir gücü olarak öne çıkmaktadır. Peki, bir aracın performansını tork mu beygir gücü mü belirler?

Tork nedir?

Tork Nedir

Tork nedir: matematiksel olarak bir nesnenin açısal momentumundaki değişimin oranı olarak tanımlanır. Tork, kuvvet momenti ya da dönme momenti, bir kuvvetin nesnenin ekseninde, dayanak noktasında ya da çevresinde dönme eğilimidir. Kuvvet ister itme, isterse çekme olsun; tork bir nesnenin döndürülmesi olarak düşünülebilir. Matematiksel olarak, tork uzaklık vektörü ve devir üretilmesini sağlayan kuvvet vektörünün kaldıraç koluyla çapraz çarpımı olarak tanımlanır.

Genel olarak, tork cıvata ya da volan gibi nesnelerin üzerindeki dönme kuvvetinin hesaplanmasıdır. Aracın tekerleklere aktardığı döndürme kuvvetine tork denir. Örneğin, bir bisiklet ile pedal çevirmek, vida ya da cıvatanın gevşemesi ya da sıkıştırılmasını sağlayan tork (dönme kuvveti) üretir.  Tork araçlara çekiş gücü sağlayan bir büyüklüktür. Örneğin traktör, tır, kamyon gibi yük taşıyan araçların motorları yüksek tork üretirler. Araçlardaki tork ne kadar yüksekse aracın çekişi o kadar yüksek olur. Aracın pistonlarında oluşan dönme kuvveti (tork), krank milini döndürerek aktarma organlarıyla bu gücü tekerleklere iletir.

Buradan “Gümrükten Nasıl Araba Alınır?” inceleyebilirsiniz.

Beygir gücü nedir?

Tork Nedir, Beygir Gücünden Ne Farkı Var?

Beygir gücü nedir: genellikle otomobil ve elektrik motorlarının güçlerinin belirlenmesi için kullanılan güç birimi. Birimin kısaltması hp’dir. Beygir gücü, 1 atın 50 kilogramlık ağırlığı 1 saniyede 1 metre ileri taşıyabilecek güç miktarı olarak tanımlanabilir. HP yaklaşık 746 Watt değerine denk gelmektedir. “James Watt” atlarla yaptığı bir deney sonucunda 1 beygir gücünün bu değere eşit olduğu sonucuna ulaşmıştır. Beygir gücü, mühendisler tarafından 75 kilogram olarak belirlenmiştir.

Beygir gücü, araçların ulaşabildikleri en yüksek hızları belirler. Beygir gücünün fazla olması, aracın düz yolda yüksek hızlara çıkabilmesini sağlar.

Tork Nedir, Beygir Gücünden Ne Farkı Var?

Beygir gücü ve tork bir aracın performansının belirlenmesindeki en önemli değerlerdir. Tork ve beygir gücü farkı dendiğinde bilinmesi gereken; motor torku aracın çekiş kuvvetiyle ilişkiliyken, beygir gücü ise hızı ifade etmek için kullanılıyor. Tork gücünün esasında hızla doğrudan bir ilişkisi bulunmuyor.

Buradan “Otomobil Markalarının Amblemleri ve Anlamları” inceleyebilirsiniz.

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.