1. Anasayfa
 2. Gündem
 3. Türkiye’de Sosyal Medya Devlerine Reklam Yasağı Geliyor

Türkiye’de Sosyal Medya Devlerine Reklam Yasağı Geliyor

Yasa gereği, temsilcilik açmayan bu platformlara şimdi reklam yasağı uygulanacak.

Abone Ol google-news

Benzine Bir Büyük Zam Daha Yolda

Türkiye’de Sosyal Medya Devlerine 3 Aylık Reklam Yasağı Geliyor. Türkiye’de temsilcilik bulundurması zorunlu hale gelen Facebook, Twitter gibi çok sayıda sosyal medya platformuna verilen üçüncü 30 günlük ceza sürecinde sona gelindi. 40 milyon lira para cezası kesilen platformlara bu kez 3 ay reklam verilmesi yasaklanacak.

Geçen yıl 1 Ekim’de yürürlüğe giren ve ‘sosyal medya yasası’ olarak bilinen 7253 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”a göre günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal medya şirketlerinin Türkiye’ye temsilci atamaları gerekiyordu. Geride kalan süreçte Rusya merkezli sosyal medya platformu VKontakte (VK) ve YouTube Türkiye’de temsilcilik açacağını ilan ederken Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, TikTok ve Dailymotion gibi dünyada milyonlarca kişinin kullandığı sosyal ağ sağlayıcıları Türkiye’de temsilcilik açmadı.

Türkiye’de Sosyal Medya Devlerine 3 Aylık Reklam Yasağı Geliyor

Türkiye'de Sosyal Medya Devlerine Reklam Yasağı Geliyor

Türkiye’de temsilcilik açmamaları nedeniyle ilk aşamada 10 milyon lira, ikinci aşamada 30 milyon lira para cezası uygulanan Facebook, Twitter ve TikTok gibi dünyanın önde gelen sosyal medya platformları verilen 30 günlük ceza süresinin bitmesinin ardından temsilcilik açmayanlar üçüncü yaptırım olan reklam yasağı getiriliyor.

2021 Yılında Kimler WhatsApp Kullanamayacak?

Yasa gereği, temsilcilik açmayan bu platformlara şimdi reklam yasağı uygulanacak ve Türkiye’deki çok sayıda işletme bu platformlara reklam veremeyecek. Sosyal ağ sağlayıcılarının Türkiye’de temsilcilik açmama kararları sürdüğü takdirde, reklam cezasından üç ay sonra internet trafiği bant genişliği yüzde elli daraltılacak. Bu daraltma kararından sonra da temsilcilik açılmazsa bant trafiğinin yüzde 90 daraltılması yaptırımı uygulanacak.

Alternatif Bilişim Derneği Başkanı Faruk Çayır söz konusu düzenlemeye ilişki değerlendirmelerde bulundu. Çayır, şunları kaydetti: “Reklam yasağının uygulandığı süreçte birçok KOBİ ya da şirket reklam veremediği için zarara uğrayacak. Bir sonraki aşama olan bant daraltmayla insanlar buraya giremediğinde şirketlerin bu platformlara reklam vermesinin bir anlamı da kalmayacak. Ağ daraltıldığında KOBİ’ler de bu platformlarda reklam vermekten vazgeçecekler. VPN ya da başka olasılıklarla bu platformlar kullanılabilir belki ama bu da belli bir kitleyi aşmayacak. İşin açıkçası KOBİ’leri daha zor günler bekliyor.”

Apple’ın Araba Üretmesine Sosyal Medyadan Gelen Yorumlar!

Temsilcilik açmamaları halinde aşağıdaki sosyal medya platformlarına reklam yasağı getirilecek.

 • Instagram
 • Twitter
 • TikTok
 • Facebook
 • Periscope
 • Dailymotion
 • Pinterest
 • LinkedIn

Kaynak: https://t24.com.tr/haber/sosyal-medya-platformlarina-verilen-30-gunluk-ceza-surecinde-sona-gelindi-3-aylik-reklam-yasagi-basliyor,924872

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
 • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.