1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Volvo Avrupa’da Üçüncü Fabrikasını Kurmayı Planlıyor

Volvo Avrupa’da Üçüncü Fabrikasını Kurmayı Planlıyor

Bir şirket sözcüsü Pazar günü yaptığı açıklamada, Volvo Cars’ın üretim kapasitesini yılda 1,2 milyon aracın üzerine çıkarmak için Avrupa’da üçüncü bir fabrika kurmayı düşündüğünü söyledi.

Abone Ol google-news

Nisan Ayında Trafiğe Kaydı Yapılan Araç Sayısı Açıklandı

Volvo Avrupa’da Üçüncü Fabrikasını Kurmayı Planlıyor

Çoğunluğu Çinli Geely’ye ait olan Volvo Cars’ın şu anda biri İsveç’te diğeri Belçika’da olmak üzere iki fabrikası bulunuyor. Ancak iki tesisin kapasitesi yetersiz olduğundan üçüncü bir tesise de ihtiyaç duyuluyor.

Volvo Avrupa'da Üçüncü Fabrikasını Kurmayı Planlıyor

Baş Finans Sorumlusu Bjorn Annwall, Volvo Cars’ın 2025’ten sonra Avrupa’da üçüncü bir fabrika inşa etmek istediğini, o yıla kadar yıllık 1,2 milyon araç satış hedefinin ötesine geçmek için, önceki yıla göre yüzde 80’den fazla bir artış olduğunu söyledi.

Ekim ayı sonlarında 18 milyar dolarlık değerleme ile halka arzından sonra İsveç’in en büyük ikinci borsası haline gelen Göteborg merkezli şirketin şu anda Avrupa’da biri Torslanda, İsveç ve diğeri de Ghent, Belçika’da olmak üzere iki fabrikası bulunuyor.

Yeni Volvo Araçları 180 km/s Hız

Automobilwoche’a konuşan Annwall, “Avrupa’daki iki fabrikamıza da ihtiyacımız var… ama daha fazlasına ihtiyacımız var. Bu yüzden üçüncü bir fabrika kurmak istiyoruz .” Annwall, Volvo’nun 2025’ten sonra üretim kapasitesi ekleme planını anlattı ve tesisin “muhtemelen Avrupa’da olacağını” söyledi. Tesisin nereye kurulacağı henüz belli değil” dedi.


Türkiye’nin Benzinli ve Dizel Araçlara Veda Edeceği Tarih Belli Oldu


Volvo sözcüsü Pazar günü, otomobil üreticisinin ABD’de bir ve Çin’de üç fabrikayı içeren küresel ağı içinde 2025 yılına kadar 1,2 milyon satışa ulaşma kapasitesine sahip olduğunu doğruladı.

Volvo Yeni ve Eski Logosu

2025 yılına kadar Volvo, 600.000 adet olacak olan küresel satışlarının yarısını tam elektrikli otomobillerin oluşturmasını istiyor. Volvo, 2030 yılına kadar sadece elektrikli bir marka olmayı planlıyor.

Kaynak: Reuters 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.