1. Anasayfa
  2. Kimdir
  3. Yerli Otomobil Tasarımcısı Murat Günak Kimdir?

Yerli Otomobil Tasarımcısı Murat Günak Kimdir?

Murat Günak, 9 Ağustos 1957 tarihinde İstanbul’da doğdu. 6-7 yaşlarında ise ailesiyle birlikte Almanya’ya gitmiş.

Abone Ol google-news

Cem Bölükbaşı 2022 Sezonunda Formula 2’de Yarışacak

Yerli Otomobil Tasarımcısı Murat Günak Kimdir?

Murat Günak, 9 Ağustos 1957 tarihinde İstanbul’da doğdu. 6-7 yaşlarında ise ailesiyle birlikte Almanya’ya gitmiş. Murat Günak ilkokul ve lise eğitimi İstanbul’da tamamlamış. Ardından tekrar Almanya’ya giderek Kassel’deki Hochschule für Bildende Künste’de (Güzel Sanatlar Akademisi) endüstriyel tasarım eğitimi alan Murat Günak, ilk iş deneyimi için Ford Motor Company’de çalışmaya başladı. Bu şirkette kendini geliştirmeyi başarmış. Murat Günak Ford’un tasarım ekibinde yer alan Patrick Le Quament tarafından keşfedilince ünlü otomobil tasarım okulunda ciddi bir eğitim aldı. 1980 yılında Günak, Rolay Collage of Art’ta tasarım eğitimini tamamladıktan sonra Mercedes için çalışmaya başladı. Mercedes-Benz’in 2000 ve 2007 yılları arasında ürettiği W202 kodlu modeli tasarladı.

Yerli Otomobil Tasarımcısı Murat Günak Kimdir?

1994 yılında Mercedes-Benz’den Peugeot’ya geçen Murat Günak, Peugeot 206 modelinin tasarım aşamasında yer almasıyla dünya çapında tanınan bir isim haline geldi.  Ardından Fransız markanın 607 ve 307 modellerinin tasarımlarına da katkıda bulundu. Mercedes’e tekrar dönen Günak Bugatti EB-118’e rakip olan Maybach coupe modelini tasarlamış. Günak en son olarak Mercedes te C Serisi’nin Sport Coupe modelini 270 kişiden oluşan tasarım ekibiyle beraber tasarlamış.

Mercedes’ten ayrıldıktan sonra Volkswagen Grubu’nun tasarımından sorumlu başkanlığına getirildi. 46 yaşında Volkswagen Grubu’nun altında bulunana tüm markaların tasarımından sorumlu olan Günak, “Amacım hayallerimin gerçekleşebileceği bir otomobil dizayn etmek. Bu otomobil herkesin rüyalarına hitap edecek” diye bir röportajda açıklamada bulunmuş.


Yerli Otomobil TOGG’un Yeni Sedan Modeli CES 2022’de Tanıtıldı


Günak Volkswagen macerasından sonra Mindset isimli bir firma kurdu. Otomobil tasarımları yapan Mindset AG İsviçreli bir start-up firması olarak dünyada biliniyor. Murat Günak önderliğinde plug-in hibrit otomobil geliştiren firma toplamda 800 km(benzin+elektrik) menzile sahipti. Günak, Mindset AG’den sonra 2011-2013 yılları arasında Fransa’nın “Mia electric” projesinde de çalıştı. Sonrasında ise Alman elektrikli otomobil ve mobilite şirketi olan Tretbox ve Türk Ono teknoloji, simülasyon şirketlerinde çalıştı. Son olarak Günak’ı 27 Aralık’ta tanıtımı yapılan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu tanıtımında yerli otomobilin tasarım ekibine fikirler veren isim olarak duyduk.


 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.