1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. İtalya, Elektrikli Araç Alacaklara 6 Bin Euro Destek Verecek

İtalya, Elektrikli Araç Alacaklara 6 Bin Euro Destek Verecek

İtalya, yeni elektrikli otomobil alacaklara 6 bin euroya kadar karşılıksız destek verecek.

Abone Ol google-news

AB’de Yeni Otomobil Satışları Nisanda Düştü

İtalya, Elektrikli Araç Alacaklara 6 Bin Euro Destek Verecek

Pandemi ve bu sürece bağlı olarak gelişen çip krizi nedeniyle otomotiv dünyası zor günlerden geçiyor. İtalya’da ülkenin otomotiv endüstrisini desteklemek için kolları sıvadı. Gelen bilgiye göre, yeni bir elektrikli araç alacak kişilere 6 bin euro’ya kadar devlet desteği sağlanacak.

Elektrikli Araç Alacaklara 6 Bin Euro Destek

Bir elektrikli aracın 6 bin euro’ya kadar çıkan teşvik kapsamına girebilmek için satış fiyatının en fazla 35 bin euro olması gerekiyor. Söz konusu teşvik, kullanılmakta olan içten yanmalı motorlu aracın hurdaya ayrılmasıyla ilişkili 2 bin euro’luk desteği de içeriyor.

İtalya’nın teşvik planı tamamen elektrikli araçlarla sınırlı değil. Satış fiyatı 45 bin euro’ya kadar olan PHEV yani şarj edilebilir hibrit araçlar için de 2.500 euro’luk destek söz konusu. Ayrıca, elindeki ‘kirli’ aracı hurdaya çıkarıp en son emisyon teknolojisine sahip bir içten yanmalı motorlu araç satın alanlara da 1.250 euro’luk destek verilecek.

İtalya hükümeti otomotiv sektörünü desteklemek için 700 milyon euro’su bu yıl için geçerli olmakla birlikte 2030’a kadar toplam 8,7 milyar euro bütçe ayırmış.

Türkiye’de Satılan En Ucuz Araba: Citroen Ami’nin Fiyatı Belli Oldu.

2022 Fiat Egea Sedan Fiyat Listesi ve Teknik Özellikleri

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.