1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. BMW İçten Yanmalı Motorlara Veda Edeceği Tarihi Açıkladı

BMW İçten Yanmalı Motorlara Veda Edeceği Tarihi Açıkladı

Alman araç devi BMW, Cuma günü gerçekleştirilen bir konferansta, 2024 yılına kadar Münih’te bulunan ana fabrikasındaki içten yanmalı motor üretimini durduracağını açıkladı.

Abone Ol google-news

“İkinci El Otomobil İthalatı Önerisi”

BMW Ana Fabrikasında İçten Yanmalı Motorlara Veda Edeceği Tarihi Açıkladı

BMW, elektrikli i4 modelinin üretiminin başlangıcını münasebetiyle Cuma günü düzenlenen bir konferansta yaptığı açıklamada, 2024 yılına kadar Münih’teki ana fabrikasında içten yanmalı motor üretimini durduracağını söyledi.

BMW İçten Yanmalı Motorlara Veda Edeceği Tarihi Açıkladı

Üretim şefi Milan Nedeljkovic, şu anda Münih’te üretilen içten yanmalı (ICE) motorlarının gelecekte BMW’nin Avusturya ve İngiltere’deki fabrikalarında üretileceğini, ancak motorları kullanan otomobillerin yine Münih fabrikasında monte edileceğini söyledi. Şirket, 2023 yılına kadar Münih’te üretilen araçların en az yarısının elektrikli olacağını söyledi. (Ya elektrikli ya da plug-in hibrit.)

BMW, 2030 yılına kadar yeni küresel otomobil satışlarının en az yüzde 50’sinin elektrikli olması için kendisine bir hedef belirledi ve CEO Oliver Zipse geçen hafta bir konferansta, herhangi bir pazarda içten yanmalı motorları (ICE) yasaklarsa şirketin tamamen elektrikli bir teklife hazır olacağını söyledi.

i4 elektrikli otomobil, içten yanmalı motor (ICE) ve BMW 3 Serisi Sedan ve Touring gibi hibrit modellerle ortak bir montaj hattında yapıldı. Şirket, üretim altyapısına 200 milyon Euro’luk (233 milyon $) yatırıma mal olan bir değişim olduğunu söyledi. Benzer bir karma montaj hattı, otomobil üreticisinin hibrit ve içten yanmalı motor (ICE) modellerinin yanı sıra BMW iX’i de üreten Dingolfing tesisinde halihazırda uygulanıyor.


Yeni BMW iX Fiyatı ve Özellikleri Belli Oldu


Tesis şefi Peter Weber, kıt talaşların nereye tahsis edileceğine karar vermede yeni modele öncelik verileceğini söyledi.

BMW daha önce, dünya çapında otomobil üreticilerini rahatsız eden çip sıkıntısı nedeniyle bu yıl satabileceğinden 70.000 ila 90.000 daha az otomobil üretmeyi beklediğini söylemişti. Ayrıca, şirketin en büyük fabrikası olan Münih fabrikasındaki nakliye lojistiğinden kaynaklanan emisyonları, belirli bir tarih vermeden önümüzdeki birkaç yıl içinde sıfıra indirmeyi taahhüt etti. Bu, tesis içinde ve çevresinde araçları taşımak için demiryolu taşımacılığı ve pille çalışan kamyonların daha fazla kullanılmasıyla sağlanacağını söyledi. 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.