1. Anasayfa
  2. Otomobil Teknik Bilgileri
  3. Oto Ekspertiz Ücretini Kim Öder? Ekspertiz Ücretleri Ne Kadar?

Oto Ekspertiz Ücretini Kim Öder? Ekspertiz Ücretleri Ne Kadar?

Araç alım satımlarında en çok merak edilen konulardan bir tanesi de ekspertiz ücreti kim tarafından ödeneceğidir.

Abone Ol google-news

Motor Rektifiye Fiyatları 2022 – Motor Yenileme Nasıl Yapılır?

Oto Ekspertiz Ücretini Kim Öder? Ekspertiz Ücretleri Ne Kadar?

İkinci el araç ekspertiz ücretini kim öder? Hangi durumlarda ekspertiz ücretini satıcı öder? Ekspertiz ücretini alıcı mı ödüyor? Ekspertiz neden yaptırılıyor? Ekspertiz yaptırmak zorunlu mu? Araç alım satım işlemlerinde ekspertiz ücreti ekspertiz işleminin yapılmasını talep eden kişi tarafından ödenmesi gerekir. Genel olarak ikinci el araç hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için alıcı ekspertiz işleminin yapılmasını talep ederse ekspertiz ücretini talep eden taraf ödeme yükümlülüğündedir.

İkinci el araç ekspertiz ücretini kim öder?

Sosyal medya hesaplarımızda ekspertiz ücretini alıcı mı öder, yoksa satıcı mı öder? sorusunu sorduğumuzda ise takipçilerimizden aldığımız yanıtlar üç şekilde oldu: “Satıcının araç kusurlarıyla ilgili doğru bilgi vermemesi durumunda ekspertiz ücretini satıcı öder”. Cevabının yanı sıra, çoğunluk “ekspertiz ücretini alıcının ödemesi gerektiğini” düşünürken bazı takipçilerimiz ise “ekspertiz ücretini satıcı ve alıcının yarıya ödemesi gerekir” cevabını aldık.


Şasi Numarası Nerede Yazar, Nasıl Öğrenebilirim, Sorgulama?


Ekspertiz Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Ekspertiz ikinci el araç alırken yaptırılması önerilir. Bunun nedeni ise kayıt dışı kazalarda araca yapılan işlemlerin uzman kişilerce değişen parçaların tespiti zor olduğu için ekspertiz raporuna ihtiyaç olmaktadır.

Oto Ekspertiz Ücretleri Ne Kadar?

Ekspertiz ücretleri 300 TL – 1000 TL aralığında her bütçeye uygun olarak değişiklik gösterebilmektedir. Ekspertiz fiyatları genel bir ücret kriteri bulunmamaktadır. Çünkü belirlenen ücretler araç özelliklerine göre, kişinin istediği test işlemlerine göre ücretlerde farklılıklar görülmektedir. 
Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.