1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Renault Tepkilerin Ardından Üretimi Durdurdu

Renault Tepkilerin Ardından Üretimi Durdurdu

Rakiplerinin aksine faaliyetini durdurduğu Rusya’da üretime yeniden başlama kararı alan Renault, gelen sert eleştirilerin ardından geri adım atarak Rusya’daki üretim faaliyetlerini askıya aldığını duyurdu.

Abone Ol google-news

Nisan Ayında Trafiğe Kaydı Yapılan Araç Sayısı Açıklandı

Renault Tepkilerin Ardından Üretimi Durdurdu

Başta Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından olmak üzere, Rusya’daki faaliyetlerine devam etmesi nedeniyle Batıda yoğun eleştirilere maruz kalan Fransız otomobil üreticisi Renault, ülkedeki üretimini askıya aldığını açıkladı. Rusya’daki faaliyetlerini askıya alma kararı sonrası finansal hedeflerini güncelleyen şirket, faaliyet kâr marjını yüzde 4’ten yüzde 3’e düşürerek revize etti.

Renault Tepkilerin Ardından Üretimi Durdurdu

Gelişmeler üzerine şirket içi açıklamalarda bulunan Renault CEO’su Luca de Meo, otomobil üreticisinin Rusya’dan çekilmesinin şirket için ‘çok karmaşık bir durum’ yarattığını ve kâr ile satışları vuracağı konusunda uyarılarda bulundu. Luca de Meo, şirketin uzun yıllar alacak bir toparlanma yolu aradığını da bildirdi.

Renault’un Moskova’daki fabrikayı boşaltma kararı almasının ardından açıklamalarda bulunan Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı da, otomobil üreticisinin Moskova fabrikasının geleceğine önümüzdeki hafta sonuna kadar verileceğini duyurdu.

Rusya’nın en büyük otomotiv üreticisi Avtovaz’daki yüzde 69 oranındaki hissesi ile, Batılı rakiplerine göre Rusya’da daha etkin olan Renault, toplam gelirlerinin de yüzde 10’a yakınını Rusya pazarından elde ediyordu.

Renault’un Avtovaz’daki ortaklığının devamı konusunda da önümüzdeki günlerde karar vermesi bekleniyor. Avtovaz’dan yapılan açıklamada ise, ithal bileşenler olmadan yeni modeller üretileceği ve tedarik zincirlerinin yeniden inşa etmek için çalışacağı kaydedildi. Rusya, Renault’un faaliyet gösterdiği pazarlar içerisinde en büyük 2’inci pazar konumundaydı.

Öte yandan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski dün video konferans yoluyla Fransa Parlamentosuna hitabında, Fransız şirketleri Renault, Auchan ve Leroy Merlin’in “Rusya’nın savaşının sponsoru” olmayı, kadın ve çocukların “öldürülmesi” için Rusya’yı finanse etmeyi bırakması gerektiğini belirtmişti.

Ford Avrupa’daki Bazı Fabrikalarında Üretime Ara Veriyor

2022 Honda Civic e:HEV: Yeni Neslin Hibrit Versiyonu Tanıtıldı

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.