1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Tesla Model 3’e Benzinli Motor Takılırsa

Tesla Model 3’e Benzinli Motor Takılırsa

Tesla Model 3’e Benzinli Motor Takılırsa Tesla Model 3’e Benzinli Motor Takılırsa Tesla Model 3‘e Frank Obrist isimli Avusturyalı mühendis, benzinli motor taktı. Tesla Model 3‘e taktığı bu benzinli motorun otomobil için menzil artırıcı olarak kullanmayı hedefleyen mühendis, geliştirdiği sistem sayesinde daha iyi, daha ucuz ve daha uzun menzile sahip hibrit otomobil olduğunu düşünüyor. Son

Abone Ol google-news

Mercedes-Benz, Manuel Vitesli Araç Üretimine Son Vereceği Tarihi Açıkladı

Tesla Model 3’e Benzinli Motor Takılırsa

Tesla Model 3’e Benzinli Motor Takılırsa

Tesla Model 3‘e Frank Obrist isimli Avusturyalı mühendis, benzinli motor taktı. Tesla Model 3‘e taktığı bu benzinli motorun otomobil için menzil artırıcı olarak kullanmayı hedefleyen mühendis, geliştirdiği sistem sayesinde daha iyi, daha ucuz ve daha uzun menzile sahip hibrit otomobil olduğunu düşünüyor.

Son yıllarda sık sık gördüğümüz, model fark etmeksizin eski veya yeni içten yanmalı motorlu araçlar elektrikliye dönüştürülüyor. Frank Obrist isimli Avusturyalı mühendis ise tamamen elektrikli otomobile. Tesla Model 3’e içten yanmalı motor ekleyerek onu hibrit otomobile dönüştürdü.

Tamamen elektrikli otomobillerin çok pahalı olduğunu söyleyen Avusturyalı mühendis, Tesla Model 3’ü kendi geliştirdiği sistem ile daha iyi ve ucuz bir otomobile dönüştürebileceğine söylüyor. Frank Obrist isimli mühendisin bulduğu çözüm şöyle: aracın güç aktarma organları arasına iki silindirli küçük bir benzinli motor eklemek ve bataryayı küçültmek. Frank Obrist bu sistemi “hyper hybrid” olarak adlandırıyor.

Frank Obrist, Tesla Model 3’e takacağı içten yanmalı motor otomobile 54 beygir güç üreterek ve 95 kg ağırlığına sahip olacak. Bu motor depolama alanı olarak kullanılan ön bölüme yerleştirmiş. Batarya olarak da kendi şirketinin geliştirdiği 17.3 kWh kapasiteli, 98 kg ağırlığındaki batarya paketini kullanmış. Sistemin çalışma şekli ise, benzinli motorun 65 km/s ve üzeri hızlarda devreye girerek. Tıpkı bir jeneratör gibi bataryayı şarj etmesi sağlanmış. Hibrit olarak adlandırabileceğimiz Tesla Model 3’ün böylece 100 km saf elektrikli sürüş menziline sahip olan. İçten yanmalı benzinli motorun devreye girmesi halinde ise 1,000 km menzile sahip olacağı belirtiliyor.

Geliştirilen bu sistemi “Obrist Mark II” adını verdiği Tesla Model 3 üzerinde gösteren mühendis, diğer tamamen elektrikli araçlara da bu sistemi kullanabileceklerini belirtiyor. Söz konusu dönüşümün ana nedenlerinden biri olan “fiyat” konusuna ise değinilmemiş.

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.